Baseny i kąpieliska we Wrocławiu. Już w tym sezonie będzie ich więcej

fot. guilherme pavan/ (CC BY-NC-SA 2.0) / flickr.com

fot. guilherme pavan/ (CC BY-NC-SA 2.0) / flickr.com

Pogoda w całej Polsce nareszcie poprawia się i sprzyja myśleniu o przyjemnym odpoczynku. Chociaż do sezonu wypoczynkowego zostało jeszcze trochę czasu, już teraz można zaplanować urlop, podczas którego nabierzemy sił do dalszej pracy.

Wybór miejsc rekreacji we Wrocławiu i okolicach jest spory. Jedną z form spędzania wolnego czasu może być wypoczynek nad wodą, w aquaparku czy przy basenie. Takich obiektów nie brakuje nawet w samym mieście, więc urlopowiczom odpada logistyczny problem z dojazdem.

Do popularnych kąpielisk możemy zaliczyć „Morskie Oko” przy ulicy Chopina 27, gdzie możemy bawić się już od 10 zł za osobę (8 zł za bilet ulgowy). Sezon zaczyna się 1 czerwca i potrwa aż do końca sierpnia, a zarządzające miejscem Wrocławskie Centrum Treningowe „SPARTAN” umożliwia także wykupienie karnetu upoważniającego do dziesięciu wejść w czasie trwania aktualnego sezonu. Sam akwen wodny zajmuje 5 hektarów, a do tego dochodzi dodatkowe 10 hektarów plaży dokoła kąpieliska, gdzie można rozegrać mecz siatkówki plażowej – do dyspozycji dwa boiska – oraz ukoić pragnienie w jednym z barów i kawiarenek letnich. Do atrakcji uprzyjemniających spędzony w „Morskim Oku” czas możemy dodać sześćdziesięciometrową ślizgawkę wodną i wypożyczalnię kajaków. Dla najmłodszych znajdzie się brodzik i plac zabaw.

Dwa tygodnie później, czyli 15 czerwca, swój sezon zaczyna kąpielisko „Glinianki”, na którym również można wykorzystać karnet z „Morskiego Oka”. Przy ulicy Kosmonautów 2 znajdziemy najdłuższą w mieście, bo dziewięćdziesięciometrową, ślizgawkę dla dzieci, która na pewno ucieszy naszych podopiecznych. Teren obiektu przystosowany jest do gry w tenisa stołowego, piłki nożnej i siatkówki – te dwie ostatnie odbywają się na piasku. Dodaktowo miejsce idealnie nadaje się pod imprezy plenerowe, a dla szukających innych wrażeń udostępniony zostanie szałas góralski z grillem. Zabawa na „Gliniankach” to koszt ośmiu złotych za osobę (6 zł ulgowy), można również wykupić na jeden dzień leżak, a także godzinną przeprawę na kajaku czy łodzi.

Najwcześniej spędzimy czas na świeżym powietrzu na otwartym basenie „Kłokoczyce”, przy ulicy Kłokoczyckiej 2. Sezon zaczyna się tu już 31 maja i potrwa do 31 sierpnia. Tutaj również pogramy w siatkówkę plażową, a oprócz tego pokąpiemy się w pełnowymiarowym basenie pływackim ze ślizgawką i brodzikiem dla dzieci.

We Wrocławiu znajdują się również czynne cały rok kryte obiekty pływackie. Wizytówką basenowego Wrocławia jest Aquapark przy ulicy Borowskiej 99, gdzie możemy również wybrać się do sauny i jacuzzi, poćwiczyć fitness, czy nauczyć się pływać pod okiem wyszkolonych instruktorów. Ta wielofunkcyjna placówka ściąga do siebie nie tylko mieszkańców i mieszkanki miasta, ale także ludzi z całej okolicy.

Do ciekawych krytych miejsc można również dodać basen Klubu Środowiskowego AZS, basen Uniwersytetu Przyrodniczego i pływalnię AWF. Nie ustępują im baseny organizowane przez szkoły podstawowe, które udostępniane są dla wszystkich chcących spędzić na nich czas. Niedawno została podjęta decyzja o budowie kolejnego basenu przyszkolnego przy ulicy Górnickiego (Szkoła Podstawowa nr 84).

Warto zauważyć, że pomimo sporej wodnej oferty wypoczynkowej, we Wrocławiu wciąż brakuje kilku miejsc, w których mieszkańcy mogliby odpocząć. Miasto postanowiło wyjść naprzeciw oczekiwaniom wrocławian i stworzy nowe kąpielisko przy ulicy Królewieckiej, gdzie od dawna już gromadzili się ludzie preferujący rekreację na świeżym powietrzu.

Królewiecka spełnia wszystkie normy, które wymagane są do otwarcia takiego kąpieliska. Jakość wody, parametry fizyko-chemikalne i bakteriologiczne akwenu dają znać, że miejsce nadaje się do bezpiecznego wypoczynku. Oczywiście to nie wystarczy, aby stworzyć atrakcyjne dla urlopowiczów miejsce, dlatego miasto oczyści, uporządkuje i ogrodzi nabrzeże zbiornika oraz przygotuje miejsca postojowe. Utworzone zostanie zaplecze sanitarno-szatniowe wyposażone w niezbędny sprzęt ratunkowy. Zapewniony zostanie również przeszkolony personel, który czuwać będzie nad naszym bezpieczeństwem.

Do użytku zostanie oddana plaża o wymiarach 80×20 metrów z miejscami na grillowanie i swobodny odpoczynek. Na dodatek zostanie nawiezione około 3 tysiące ton piasku morskiego lub rzecznego, który uprzyjemni wszystkim zabawę. Kąpielisko zostanie udostępnione za darmo.

To dopiero początek. Jeśli Królewiecka będzie cieszyć się popularnością, miasto chętnie otworzy kąpieliska również w innych częściach miasta. Pod uwagę brane są takie lokalizacje, jak Pawłowice, ul. Przybyły, ul. Żmigrodzkiej i Niskie Łąki.

Zobacz także

Aquapark Wrocław