Bulwar Dunikowskiego zmieni się nie do poznania! Prace ruszyły

bulwar xawerego dunikowskiego (7)Podpisano umowę na rewitalizację bulwarów Xawerego Dunikowskiego oraz Marii i Lecha Kaczyńskich. Dzięki niej powstanie m.in. przejście pod mostem Pokoju oraz nowa przystań dla statków.

W sumie mieszkańcy Wrocławia zyskają blisko kilometr nowego nabrzeża wzdłuż Odry w jednym z najbardziej reprezentacyjnych miejsc miasta. Nowa przystań dla statków powstanie na wysokości Urzędu Wojewódzkiego, pod mostem Pokoju z kolei wybudowane zostanie przejście. Istotnym elementem ma być również amfiteatr. Zarząd Inwestycji Miejskich podpisał w ubiegłym tygodniu umowę z firmą M-Park, która zrewitalizuje oba bulwary – Dunikowskiego oraz Kaczyńskich. Kontrakt opiewa na 19 mln 850 tys. złotych, a nowe bulwary będą gotowe na początku przyszłego roku.

bulwar xawerego dunikowskiego (5)Teren zostanie przekazany wykonawcy w ciągu najbliższych dni. Wtedy też firma M-Park będzie musiała opracować i zatwierdzić zmianę organizacji ruchu na remontowanym terenie. Potrwa to około trzy tygodnie, w trakcie których wykonawca przygotuje zaplecze budowy. Po tym czasie dowiemy się, które fragmenty zostaną wyłączone z użytku.

Z projektu wynika, że oba bulwary – Dunikowskiego i Kaczyńskich – będą ze sobą połączone specjalnym przejściem pod mostem Pokoju. Ma to umożliwić znacznie dłuższy spacer bez konieczności dojścia do przejścia dla pieszych na wysokości Muzeum Narodowego. Znacznie ułatwi to komunikację bez szwanku dla ruchu samochodowego. Pomost jest jednym z ciekawszych elementów rewitalizacji. Na czas podwyższonego stanu wód ma być demontowany.

bulwar xawerego dunikowskiego (1)Oba bulwary mają stać się przyjaznym miejscem dla rekreacji i wypoczynku nad brzegiem rzeki. Jednym z głównych punktów projektu jest budowa amfiteatru z zejściem do Odry, który zostanie wkomponowany w pozostałości dawnego bastionu Ceglarskiego. Będzie można tam organizować wydarzenia kulturalne, jak spektakle czy koncerty.

Nowe oblicze zyska również Zatoka Gondoli – pojawią się tam rzeźby autorstwa Magdaleny Abakanowicz. Na tyłach Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego pojawi się pufa miejska, na której będzie można wygodnie odpocząć. W ramach rewitalizacji powstanie również przystań dla statków pasażerskich przy DUW, a także mniejsza, przy której będzie można zacumować kajak lub łódkę.