Czy zwierzaki lubią lody? Wrocławskie ZOO zaprasza na pokaz karmienia słonic

fot. Valerie/ (CC BY-NC-ND 2.0)/ flickr.com

fot. Valerie/ (CC BY-NC-ND 2.0)/ flickr.com

Wrocławskie Zoo przygotowało prezent dla swoich podopiecznych z okazji Światowego Dnia Słonia. Już w środę odbędzie się specjalny pokaz karmienia Birmy i Toto, czyli dwóch wrocławskich słonic azjatyckich.

Każdy kto w środę, 12 sierpnia, wybierze się do Zoo, będzie miał okazję zobaczyć coś więcej niż zazwyczaj. Pracownicy Zoo zapraszają do przyjścia na wybieg słoni o godzinie 12:30. O tej porze odbędzie się specjalny pokaz karmienia słonic azjatyckich.

Co prawda słonie w swoim środowisku naturalnym przyzwyczajone są do wysokich temperatur i dużej ilości słońca, ale w dniu ich święta i przy prognozowanym 37-stopniowym upale należy im się coś ekstra. Niespodzianką będzie specjalnie przygotowany przysmak – lody arbuzowe. Pracownicy Zoo zmielą arbuzy, wymieszają je z wodą i innymi owocami i wstawią do chłodni.

Światowy Dzień Słonia został zapoczątkowany przez Elephant Reintroduction Foundation, aby przypominać o zagrożeniu tego gatunku. Słonie azjatyckie znajdują się na czerwonej liście i oznaczone są symbolem EN – Endangered.

Szacuje się, że ich populacja w ostatnich trzech pokoleniach zmalała aż o 50% na skutek utraty siedlisk oraz kłusownictwa. Obecnie wciąż występują w izolowanych populacjach, w 13 państwach Azji Południowej i Południowo-Wschodniej, na łącznej powierzchni 486 800 kilometrów kwadratowych.

Żyją głównie w stadach samic z młodymi, gdzie panuje ścisła hierarchia. Od słoni afrykańskich różnią się wielkością – są mniejsze, do tego mają bardziej szpiczastą głowę, mniejsze uszy i opadający zad. Samce osiągają wysokość do 2,7 m, a samice do 2,4, przy długości ciała sięgającej 5,5 – 6,5 m i masie do 2,7 tony. Żyją zazwyczaj około 40-60 lat.

Ciekawostką jest to, że słonie te poruszają się bardzo sprawnie i niemal bezgłośnie, a do tego doskonale pływają. We wrocławskim Zoo mieszkają dwie samice – Birma i Toto

Birma urodziła się około 1960 roku, w Tajlandii. Do Polski trafiła pięć lat później – konkretnie do podwarszawskiego Zoo w Julinku. Birma rezyduje we Wrocławiu od 8 września 1981 roku, po tym jak „odmówiła” cyrkowych występów. Ponoć pierwsza pojawia się przy jedzeniu. Po cyrkowych sztuczkach został jej zabawowy temperament i potrzeba bycia w centrum uwagi.

Podczas środowego karmienia z pewnością pojawi się również druga ze słonic – Toto. Obie samice są równieśniczkami. Toto również urodziła się w Tajlandii i – podobnie jak u Birmy – w jej życiu pojawił się epizod cyrkowy. Toto w Europie jest od lat osiemdziesiątych. Zanim trafiła do Polski, przez pewien czas przebywała w Hiszpanii. We Wrocławiu jest dopiero od 2007 roku.

Jak odróżnić od siebie dwie samice podczas świątecznego karmienia? Birma jest większa, wyróżnia się również dłuższym ogonem i niewielkimi, ale wyraźnymi kłami. Z kolei Toto, mimo mniejszych rozmiarów, jest bardziej ruchliwa i żwawa, co zapewne zdecydowało o tym, że to ona przejęła przywództwo.