Czym jest Puchar Odry?

Wyścigi wioślarskich ósemek studenckich mają we Wrocławiu kilkunastoletnią tradycję. Początkowo, wzorem najstarszych wyścigów studenckich na świecie Oxford-Cambridge rozgrywanych na londyńskiej Tamizie od 1829 roku, na wrocławskiej Odrze w wioślarskie szranki stawały ósemki reprezentujące dwie największe uczelnie wyższe w regionie – Politechnikę i Uniwersytet Wrocławski. Po raz pierwszy studenci tych uczelni wiosłowali przeciw sobie w 1997 roku.

WIĘCEJ INFORMACJI O ODRA CUP 2011 ZNAJDZIESZ >>TUTAJ<<

Po 10 latach zmagań wyścigi studenckie ewoluowały i postanowiono rozszerzyć formułę. Do rywalizacji zaproszono reprezentantów najlepszych uczelni z kraju i zagranicy, tak by rósł zarówno poziom rywalizacji międzyuczelnianej, jak i satysfakcja uczestników z udziału w tego typu imprezie. Tak zrodziła się idea Odra Cup, czyli Pucharu Odry. Wioślarskie zmagania studentów swoją inaugurację miały w majowy weekend 2007 roku w powiązaniu z największym studenckim świętem – Juwenaliami.

Od tej pory każdego roku to właśnie w maju na odrzańskie tory wypływają ósemki studentów. Oprócz wrocławskich osad Politechniki i Uniwersytetu, nad Odrę chętnie przybywają reprezentanci m.in. University of Oxford, Imperial College of London, UMK Toruń, Czech i Berlina. Rywalizacja jest zawsze niezwykle zacięta, a największych emocji dostarcza bieg finałowy, w którym cztery najlepsze osady wyłonione w drodze wcześniejszych eliminacji walczą o prymat zwycięzcy Pucharu Odry.

Aby przybliżyć wrocławianom zarówno rzekę, jak i jeden z najstarszych tradycyjnych sportów, jakim jest wioślarstwo, wyścigi odbywają się w samym centrum miasta, w okolicach Ostrowa Tumskiego. Przy tej okazji organizatorzy Pucharu Odry przygotowują piknik wioślarski, na który chętnie przybywają całe rodziny z dziećmi, by czerpać ze sportowo-rekreacyjnych atrakcji. Śladami brytyjskich prekursorów wrocławianie tłumnie przybywają nad brzegi Odry, by na żywo śledzić wyścigi najbardziej szlachetnej studenckiej konkurencji wioślarskiej – ósemek mężczyzn.

W dotychczasowej rywalizacji Pucharu Odry na najwyższym podium stawały reprezentacje Politechniki Wrocławskiej (2007), Univeristy of Oxford (2008) czy UMK Toruń (2009). Medale i puchar dla zwycięskiej osady wręcza, tradycyjnie już, prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, oficjalny Patron imprezy, podnosząc tym samym rangę zmagań wiosłujących studentów. Uatrakcyjnieniem imprezy będzie niecodzienna wizyta gości specjalnych, Vice Mistrzów Olimpijskich z Pekinu w czwórce bez sternika w składzie: Paweł Rańda, Miłosz Bernatajtys,  Łukasz Pawłowski,  Łukasz Siemion.   

Już dziś zapraszamy w dniu 16.05.2011 na tegoroczną IV edycję Pucharu Odry 2010, która bez wątpienia będzie świadectwem, że w majowy weekend do Wrocławia zjeżdżają najlepsi wioślarze wśród studentów.

Małgorzata Pawlak