Do 2013 roku powstanie wał na Kozanowie

Do przetargu na budowę wału na wrocławskim Kozanowie zgłosiło się dziewięć firm. Najniższą ofertę złożyła firma Ziajka znana z inwestycji drogowych na wrocławskich ulicach. Firma chce zbudować wał chroniący Kozanów za 22 miliony złotych.

Specyfikacja przetargowa precyzyjnie określa wymiary przyszłego zabezpieczenia przeciwpowodziowego dla Kozanowa. U podstawy wał ma mierzyć 30 metrów szerokości. W najwyższym punkcie szerokość ma sięgać 4 metrów. Cała konstrukcja będzie ciągnęła się przez ponad kilometr. Instytucje rozpisujące przetarg przewidywały koszt na poziomie 25 milionów złotych. Najdroższa z przyjętych ofert opiewała na kwotę ponad 28 milionów złotych, najtańsza jest wspomniana oferta firmy Ziajka na sumę 22 milionów złotych.

Inwestorem są aż trzy podmioty. Około 5 mln zł w formie dotacji wyłoży Miasto Wrocław. Niecałe 10 mln zł przeznaczy na inwestycję Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska podległu Urzedowi Marszałkowskiemu. Zaś kolejne 10 mln to dotacja z rządowego „Programu dla Odry”.

Wśród zadań wykonawcy znajdą się m.in. przebudowa kolektora ściekowego, budowa drogi serwisowej, przejazdów na skrzyżowaniach z drogami lokalnymi, bulwar na koronie wału i połączenie go z istniejącymi już bulwarami tak by tworzyły spójną całość.

Umowa ma być podpisana na przełomie roku, a budowa ma się zakończyć przed wakacjami 2013 roku.