Dzień dobry, Dzień Odry – zapowiedź programu

22 kwietnia to już nie tylko Światowy Dzień Ziemi, ale od tego roku także Dzień Odry. Sprawdź, co specjalnego przygotowaliśmy z okazji święta naszej wrocławskiej rzeki!

Dzien_Odry_foto
Sercem wydarzeń Dnia Odry będzie scena na Bulwarze Dunikowskiego. Stanie się ona miejscem koncertów i pokazów. Wystąpią artyści grający szanty, uczniowie OSM I st. nr 2 we Wrocławiu, Tomasz Krajewski z zespołem, Kuba Lechki Quartet, a także zespół taneczny„Gracje”. W ramach Europejskiej Nocy Literatury Michał Nogaś, dziennikarz, prowadzący cykle wideo o literaturze w serwisie internetowym Gazety Wyborczej, będzie czytał fragmenty Dzieci z Bullerbyn Astrid Lindgren.

Tego dnia na Bulwarze Dunikowskiego odsłonimy także tablicę upamiętniającą Karla Klingerta – wynalazcę, który stworzył pierwszy kompletny skafander do nurkowania.

W czasie Dnia Odry nie może zabraknąć atrakcji na samej rzece. Ważnym punktem programu będzie parada jednostek pływających, w której oprócz statków, żaglowców czy jachtów mogą wziąć udział także wszyscy chętni w kajakach, łódkach, motorówkach, a nawet na rowerach wodnych. Na Odrze odbędzie się także pokazowy bieg ósemek i smoczych łodzi, a także pokazy ratownicze WOPR. Z kolei wszyscy zainteresowani transportem rzecznym będą mieli okazję zwiedzić pchacza TUR (OT Logistic).

Kupując cegiełkę na rzecz Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci, będzie można wybrać się na rejs jednym ze statków: Tramwajem Wodnym, Kaczuszką, Vera Mia, Tarą, Blues lub katamaranem Kuba.

 

Na wszystkich, którzy w Dzień Odry odwiedzą nadodrzańskie bulwary, będzie czekało mnóstwo niespodzianek zlokalizowanych w kilku strefach.

Dla głodnych i spragnionych została przygotowana strefa jedzenia z foodtruckami, lodami, watą cukrową i mobilnym barem. Atrakcją będzie z pewnością Rower Blender, gdzie aby wypić koktajl, trzeba będzie go samemu przygotować… pedałując na specjalnie przygotowanym stacjonarnym rowerze.

W strefie warsztatów żeglarskich (i nie tylko) będą odbywać się zajęcia przygotowane przez Fundację OnWater, Fundację Hobbit, UKS Żeglarz i HOW Stanica.

W strefie edukacji będą czekać atrakcje od Humanitarium, Hydropolis, Lasów Państwowych i gra planszowa od MPK.

Strefa dla wszystkich to miejsce, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie, m.in. gra miejska, zwiedzanie Otwartego Muzeum Techniki (FOMT, Wybrzeże Stanisława Wyspiańskiego 27), budowli hydrotechnicznej JAZ Wrocław 1 (miejsca na co dzień niedostępnego, otwartego specjalnie z okazji Dnia Odry!), Miasteczka Artystów,  wystawy plakatów festiwalu Jazz nad Odrą, a także porady fotograficzne, psychologiczne i praktyka jogi. Przewodnicy oprowadzą po wrocławskich bulwarach. Jedna trasa przebiegnie od Bulwaru Dunikowskiego, druga – od Bulwaru Politechniki Wrocławskiej w kierunku Mostu Zwierzynieckiego. Na Bulwarze Politechniki Wrocławskiej dla zwiedzających zostaną udostępnione hangary na łodzie oraz basen treningowy wrocławskich wioślarzy.

Specjalnie z myślą o seniorach odbędzie się wycieczka z przewodnikiem na meleksie. Z kolei studenckie reprezentacje wrocławskich uczelni wyższych wezmą udział w wyścigach na ergometrach o Puchar Viadrusa.

Strefa Eko będzie miejscem działań Ekosystemu, Fundacji Ekopotencjał i Ekopatrolu Straży Miejskiej Wrocławia.

Specjalne strefy będą miały też miejskie instytucje, m.in. Biuro Promocji Miasta i Turystyki UM Wrocławia, The World Games Wrocław 2017, ZOO Wrocław, Wrocławskie Centrum Seniora, Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego. W punkcie Wrocławskiej Karty Miejskiej będzie można zmienić status swojej karty Urbancard na Premium, dzięki któremu można uzyskać atrakcyjne zniżki u partnerów programu. Podczas Dnia Odry odbędą się także wydarzenia związane z Europejską Nocą Literatury. Będą z nami również służby: WOPR, Ratownictwo Wodne RP, OSP ORW Zorba i Policja.

After Party Dnia Odry rozpocznie się o 18.00 w ZaZoo Beach Bar.

Aby przygotować rzekę do jej święta, dzień wcześniej, 21 kwietnia, akcję sprzątania nadodrzańskich terenów przeprowadzą wspólnie z Ekosystemem wolontariusze Trash Hero z Credit Suisse Polska.

Szczegóły programu Dnia Odry i atrakcji w poszczególnych strefach zaprezentujemy już niebawem. Tymczasem – zapraszamy nad Odrę!

Organizator

wroclaw

Współorganizatorzy

wcrs zzm

Partnerzy Dnia Odry

ekopatrol zeglarz stanica2 swps twg urbancard  rwr rowery pwr ospowr osm onwater muzeum mpk lato lasy_panstwowe impart hydropolis ekosystem fabryka_energii fomt hospicjum archicom humanitarium ekopotencjal bulwar_artystow Bez nazwy-1asp zazoo zoo straz policja creditsuisse bergline wopr_poprawka