Dzień Odry: warsztaty dla dzieci i rodziców

Dzień Odry to impreza dla całej rodziny, a także okazja do wspólnej zabawy i nauki dzieci oraz rodziców. Sprawdź, co przygotowaliśmy dla najmłodszych i tych nieco starszych w strefie edukacji.

bulwar dunikowskiegoPonieważ tematem przewodnim Dnia Odry będzie rzeka i szerzej – woda, Humanitarium zaprosi do przeprowadzenia „wodnych” doświadczeń. Przy użyciu profesjonalnego sprzętu laboratoryjnego uczestnicy spróbują stworzyć oczyszczalnię wody i dowiedzą się, jak ważną rolę odgrywa woda w naszym codziennym życiu codziennym i w przemyśle. Uczestnicy wezmą też udział w ciekawej zabawie kolorową wodą – poznają płyny o barwach podstawowych i pochodnych praz proste metody ich łączenia. W specjalnym pokazie będzie też okazja przetestować siłę napięcia powierzchniowego wody. Na scenie zostanie też zaprezentowany fascynujący pokaz z użyciem suchego lodu o temperaturze prawie -80°C. Niesamowite właściwości tej substancji pozwalają uzyskać efekty wizualne, które podczas pokazu wprawią niejednego widza w zdumienie. Samopompujące się bańki, pianowy lodowiec czy mrożona mgła to tylko niektóre z doświadczeń prezentujących niesamowite właściwości suchego lodu.

Doświadczenia związane z napięciem powierzchniowym, gęstością cieczy, siłą wyporu wody  zaprezentuje też Hydropolis. Uczestnicy dowiedzą się, dlaczego woda nie wylewa się z napełnionej butelki, a ciecze o różnych gęstościach wody nie mieszają się, a także dlaczego różne obiekty będą albo tonąć, albo unosić się na powierzchni.

Z kolei Lasy Państwowe zaproponują mieszkańcom Wrocławia m.in. możliwość samodzielnego posadzenia drzewka w  warunkach przypominających las na specjalnie przygotowanej ekspozycji. Dzieci z pomocą rodziców i leśników będą mogły pokonać na boso ścieżkę zmysłów, dowiadując się, jakie naturalne elementy mogą spotkać podczas wycieczki do lasu bądź parku. Leśnicy przygotują również Warszt-Art, w którym będzie można wykonać sobie na pamiątkę pobytu na Dniu Odry figurkę z szyszek, patyczków czy  drewnianych krążków. Pod okiem pracowników Lasów Państwowych będzie można samodzielnie zbadać właściwości torfowisk, które gromadzą więcej wody niż wszystkie jeziora  Polski. Najmłodsze dzieci na pewno ucieszą się z układania mega puzzli, gry od nasionka do drzewa oraz możliwości zbudowania modelu domku z drewna.

W Strefie Rodzica SWPS odbędą się warsztaty: Dziecko i ja – szczęśliwy duet, Wytresuj stres, Kącik porad fotograficznych. Więcej informacji o warsztatach SWPS znajduje się TUTAJ.