Grzeje, chłodzi i dostarcza prąd. We Wrocławiu powstała pierwsza w Polsce trigeneracja

Pierwsza taka w Polsce i niezwykła, bo wytwarzająca równocześnie prąd, ciepło oraz chłód – we Wrocławskim Parku Technologicznym właśnie uruchomiono innowacyjną instalację trigeneracyjną. – To rozwiązanie przyszłości – mówią pracownicy Kogeneracji, którzy stworzyli ją wraz z naukowcami z Politechniki Wrocławskiej.

Gdy na dworze jest zimno, urządzenia zainstalowane we Wrocławskim Parku Technologicznym działają jak nowoczesny system ogrzewania. Z kolei kiedy latem we wnętrzach doskwierają upały, system zmienia się w wydajne źródło chłodu zasilające  urządzenia klimatyzacji. A do tego  przez cały rok jest wytwarzana energia elektryczna w takiej ilości, jakiej potrzeba do zasilenia kompleksu technologicznego, przy którym ją zbudowano. 

– Trigeneracja to rozwiązania na miarę XXI wieku – zapewnia wicedyrektor ds. handlu i rozwoju Bogusław Rybacki z wrocławskiej Kogeneracji, która stworzyła instalację wspólnie z naukowcami z Politechniki Wrocławskiej. 

Na czym polega tajemnica tej instalacji? 

– W odróżnieniu od kogeneracji, czyli procesu jednoczesnego wytwarzania energii elektrycznej i ciepła, dzięki trigeneracji powstaje  także chłód. Instalacja wykorzystuje silnik zasilany gazem ziemnym, który napędza generator prądu. Ciepło odzyskiwane jest ze strumienia gazów wylotowych oraz z bloku silnika. Natomiast chłód powstaje poprzez wykorzystanie odzyskanego ciepła do produkcji „wody lodowej” w procesie absorpcji – tłumaczy Bogusław Rybacki.

W Polsce trigeneracja jest rozwiązaniem idealnym na upalne lata, zwłaszcza w coraz liczniej powstających biurowcach, wyposażonych w centralne instalacje klimatyzacji. 

– Paradoksalnie obecnie największe zapotrzebowanie na energię elektryczną obserwujemy latem, kiedy podczas gorących dni urządzenia klimatyzacyjne pracują z pełną mocą. Równocześnie elektrownie, a w szczególności elektrociepłownie mają kłopoty z zagospodarowaniem ciepła wytwarzanego w kogeneracji i muszą ograniczać produkcję energii elektrycznej. Trigeneracja rozwiązuje ten problem – pozwala na zrównoważenie zapotrzebowania na energię elektryczną i ciepło w okresie letnim i w konsekwencji zapobiega potencjalnemu załamaniu się dostaw energii elektrycznej (tzw. blackout) w upalne dni – mówi prof. Maciej Chorowski z Politechniki Wrocławskiej.

Instalacje trigeneracyjne już od lat z powodzeniem stosowane są w Stanach Zjednoczonych, Japonii, Chinach i południowych krajach Europy, cechujących się bardzo ciepłym klimatem. 

– Ta we Wrocławskim Parku Technologicznym jest pierwszą instalacją tego typu w Polsce. Co więcej, będzie ona stale badana pod kątem optymalizacji oraz warunków ekonomicznych i technologicznych funkcjonowania systemu na dużej przestrzeni  – podkreśla Marek Winkowski, wiceprezes WPT. 

To również technologia przyjazna dla środowiska, ponieważ daje najlepsze efekty w wykorzystaniu energii paliw, tym samym ograniczając emisje gazów cieplarnianych do atmosfery. W najbliższej przyszłości urządzenia trigeneracji mają być zastosowane m.in. w nowo powstającym wrocławskim szpitalu wojewódzkim na Stabłowicach.