Jak spędzić Noc Świętojańską we Wrocławiu? Podpowiadamy gdzie się wybrać

fot. Piotr/ (CC BY-NC-ND 2.0)/ flickr.com

fot. Piotr/ (CC BY-NC-ND 2.0)/ flickr.com

Noc Świętojańska mieszkańcom i mieszkankom Wrocławia musi się kojarzyć wyjątkowo pozytywnie. W tym czasie można oddać się beztroskiej zabawie do białego rana, będącej kontynuacją dawnej słowiańskiej tradycji Nocy Kupały. Okazja jest więc nie byle jaka, zwłaszcza że zbiega się to z najdłuższą nocą w roku, nocą przesilenia letniego.

20 czerwca w Centrum Kultury Zamek odbędzie się Leśnicka Noc Świętojańska, nawiązująca do tradycyjnych obrządków związanych z żywiołami ognia i wody. Impreza rozpocznie się rytualnym rozpaleniem ogniska, a najodważniejsi uczestnicy otwarcia będą mogli sprawdzić się w chodzeniu po rozżarzonych węglach. Wszystko oczywiście pod czujnym okiem instruktorów, chociaż warto mieć na pamięci, że temperatura węgla sięga nawet 700 stopni Celsjusza. Trzeba być naprawdę odpornym!

Żywioł wody reprezentować będzie rzeka Bystrzyca, gdzie zaprowadzi nas parada przygotowana przez artystów z Teatru Tańca i Ruchu z Ogniem Mantikora, którzy wystąpią ze spektaklem plenerowym „Noc Kupały”. Czy pojawią się stwory znane ze słowiańskiej mitologii? Jakieś strzygi, wiły i dybuki? Na pewno, bez nich nie byłoby Nocy Kupały. Na rzece, po zmroku, puszczane będą wianki świętojańskie, które być może pozwolą singlom i singielkom na znalezienie swojej drugiej połówki. Wszystko zgodnie z tradycją, oczywiście.

Od godziny 17:00 odbędą się również koncerty zespołów z pogranicza muzyki etno, folk i ludowej: Obierek, F.A.N.T., WA-DA-DA i Mosaik. Dzięki nim usłyszymy także trochę egzotyki, ponieważ niektóre z zespołów czerpią z tradycyjnej muzyki afrykańskiej, greckiej i latynoskiej.

Oprócz części artystyczno-rozrywkowej w leśnickim Zamku znajdziemy również handlarzy wyrobami wszelakimi. Na Jarmarku Świętojańskim zaopatrzymy się w litewskie wędliny i czarny chleb z dodatkami, naturalny miód czy przetwory owocowe. Rękodzielnicy zaś zaoferują, między innymi, biżuterię kutą z miedzi z dodatkiem lnu i kamieni półszlachetnych, czy ręcznie malowaną ceramikę.

Centrum Kultury „Zamek” zaprasza od godziny 12:00. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

To jednak nie jedyny sposób na spędzenie przesilenia czerwcowego we Wrocławiu. Swoją ofertę ma również Stary Klasztor na ulicy Purkyniego 1, a zabawa przeniesie się również na pobliski odnowiony Plac Nowy Targ.

Podsumowanie folkowego sezonu rozpocznie się 23 czerwca o 19:30 w Starym Klasztorze występem Kapeli ze Wsi Warszawa, jedynego w swoim rozdzaju zespołu. Korzystając z tradycyjnego instrumentarium polskiej muzyki ludowej (fidel płocka, suka biłgorajska) stworzyli na wskroś nowoczesne brzmienie w tym gatunku. Zraz po nich na scenie pojawi się Żywiołak, istniejący od 2005 roku, który już zdążył podbić serca rodzimych miłośników folku i wystąpić na największych festiwalach w Polsce, jak Przystanek Woodstock, Castle Party i Opener Festival. Następnie usłyszymy utwory Klezmafour i ŜANĜO, których to nie trzeba przedstawiać słuchaczom. Wystarczy wspomnieć, że cieszą się uznaniem także poza granicami naszego kraju.

Dzień później, 24 czerwca, również od 19:30, zagrają GOORAL, PERCIVAL, TSIGUNZ FANFARA AVANTURA oraz HABAKUK & KALOKAGATHOS. Możemy być więc przygotowani na kontynuację fantastycznych występów w rytm niestandardowej muzyki folk.

Oprócz tego na Placu Nowy Targ odbędą się koncerty, pokazy i nauka tańców, warsztaty hula-hop i gry na afrykaskich bębnach, fireshow oraz wykłady i prezentacja instrumentów etnicznych. Zjemy również przy stoiskach gastronomicznych dania regionalne i spróbujemy 100 różych gatunków piwa. Gratka dla koneserów!

Imprezy w Starym Klasztorze są biletowane, rezerwacje można składać tutaj. Imprezy na placu Nowy Targ rozpoczynają się codziennie o godz. 15:00 i potrwają do godz. 22:00 – wstęp na nie jest wolny!