Jaz Opatowicki w nowej odsłonie

"KladkaOpatowicka1kwi2006". Licencja: Domena publiczna na podstawie Wikimedia Commons

„KladkaOpatowicka1kwi2006”. Licencja: Domena publiczna na podstawie Wikimedia Commons

Zakończyła się modernizacja Jazu Opatowickiego. Inwestycja warta 24 miliony złotych poprawiła warunki żeglugowe i bezpieczeństwo na Odrze.

Trzydziestoletnia konstrukcja zmieniła się nie do poznania. Najważniejsza technologiczna przebudowa polegała na uczynieniu jazu klapowego z sektorowego. Dzięki temu rozwiązaniu jaz jest już przystosowany do przejścia fali powodziowej podobnej do tej z 1997 roku. Co oznacza, że od miesiąca jaz ma możliwość przeprowadzenia przepływu o wielkości 580 m3/s.

Modernizacja jazu jest elementem projektu „Modernizacja jazów odrzańskich na odcinku w zarządzie RZGW Wrocław – województwo dolnośląskie”. Obiekt powstał w 1985 roku i od tego czasu piętrzy wody na górnym odcinku rzeki. Dla mieszkańców Opatowic miał też duże znaczenie komunikacyjne. Przez wiele lat okoliczni Wrocławianie przy pomocy Jazu dostawali się na Wyspę Opatowicką, czyli miejsce letniego wypoczynku.

Niestety, często odbywało się to nielegalnie, gdyż mieszkańcy przechodzili przez kładkę technologiczną, która była niedostosowana do ruchu pieszego i rowerowego. Do momentu modernizacji kładka była wąska i niebezpieczna, teraz się to zmieniło. Zmodernizowano kładkę technologiczną, która na co dzień udostępniona jest do ruchu pieszego i rowerowego. Kładka stanowi zatem legalną przeprawę łączącą miasto z Wyspą Opatowicką. Warto dodać, że Jaz Opatowice został też wyposażony w przepławkę umożliwiającą migrację ryb dwuśrodowiskowych. Powstało przy niej profesjonalne stanowisko monitoringu migracji ryb, co pozwoli na obserwację przepływających gatunków.

Konstrukcję długą na ponad 103 metry wykonano w technologii żelbetowej. Jaz wyposażony jest w kilka systemów: odmrażania, wentylacyjny, odwadniania i płukania. Inne elementy jazu to budynek, w którym znajduje się sterownia.

Podsumowując, ukończono już wszystkie prace remontowe: modernizację konstrukcji budowlanej, wymieniono zamknięcia główne z sektorów na klapy, wymieniono napędy zamknięć głównych oraz instalację elektryczną zasilającą i sterowniczą, wykonano nadbudówki na przyczółkach i filarach, odremontowano kładkę komunikacyjną nad jazem, przebudowano przepławkę dla ryb, zmodernizowano ubezpieczenia brzegowe przy jazie.

Zobacz także

Jaz Opatowice