Jedz i ciesz się rzeką, czyli kulinarny przewodnik po nadodrzańskich restauracjach

restauracja marina

Restauracja Marina, fot. BR

Od kilku lat Wrocław z powodzeniem otwiera się na Odrę, nic więc dziwnego, że przybywa także restauracji i kawiarni usytuowanych tuż nad samą rzeką. Przygotowaliśmy krótki przewodnik po najciekawszych miejscach w naszym mieście, w których można połączyć kulinarną przygodę z przepięknymi widokami.

Przy marinie w centrum miasta

Wrocławskim smakoszom, którzy lubią w trakcie posiłku rozkoszować się widokiem na rzekę, z pewnością nie trzeba przedstawiać restauracji znajdujących się przy marinie na ulicy Księcia Witolda, między mostem Uniwersyteckim a Pomorskim.

Działa tam kilka lokali gastronomicznych, serwujących pyszną kuchnię i oferujących przy okazji wspaniałe widoki.

Sąsiadujące ze sobą restauracje Marina i Przystań specjalizują się w daniach kuchni włoskiej, spróbujemy tam m.in. znakomitych makaronów, świeżych owoców morza i ryb, a posiłek umili nam lampka przepysznego wina.

Z kolei Las Tapas – jak nietrudno się domyślić – oferuje przede wszystkim przysmaki kuchni hiszpańskiej. Restaurację wyróżnia drugi najdłuższy w Europie bar z poruszającą się taśmą, na której ustawiane są talerzyki z przekąskami, otwarta kuchnia, dzięki której klienci mogą przyjrzeć się pracy kucharzy, a także ogromny taras, z którego można podziwiać Odrę.

Food Art Gallery, fot. BR

Food Art Gallery, fot. BR

Tuż obok od niedawna działa Food Art Gallery, czyli połączenie wysublimowanej restauracji z galerią sztuki współczesnej.

– W Food Art Gallery jedzenie staje się doznaniem artystycznym, a wyrafinowana sztuka znajduje nieoczywisty kontekst – zapewniają właściciele.

Autorska kuchnia nadaje nowy wyraz polskim smakom, a dania bazujące na sezonowych produktach naprawdę stają się tu dziełami sztuki. Gorąco polecamy!

Piwko na barce

Zimne piwo w gorący letni dzień nigdzie nie smakuje lepiej niż na przycumowanej do nabrzeża Odry barce, na której chłodzi nas przyjemny wiatr, a skołatane nerwy koi szum wody.

Barka Tumska

Barka Tumska

Szerokie grono stałych klientów ma Bar Barka przy niezwykle popularnej wśród wrocławian Wyspie Słodowej, z kolei tym, którzy wolą bardziej zaciszne, kameralne miejsca, polecamy Barkę Cafe tuż obok Zatoki Gondoli przy ulicy Purkyniego, obok Muzeum Narodowego. Dodatkowym atutem drugiego z tych miejsc jest to, że tuż przy nim znajduje się wypożyczalnia sprzętu wodnego.

Tuż przy Wyspie Słodowej działa też Barka Tumska, czyli jedyna we Wrocławiu całoroczna restauracja na wodzie. Specjalizuje się w kuchni śródziemnomorskiej, ma też wydzieloną na salę, w której mieści się pub Tawerna.

W hotelu na Odrą

Hotel Wodnik

Hotel Wodnik

Kto ma ochotę na wystawny obiad w eleganckim otoczeniu, koniecznie powinien wybrać się do restauracji w położonym tuż przy Wyspie Słodowej, nad samą Odrą, hotelu HP Park Plaza.

Tamtejszy szef kuchni Zbigniew Koźlik zmienia i urozmaica wrocławską kuchnię, oferując prekursorskie menu, dbając przy tym o podniebienie każdego gościa, a hotelowy cukiernik przygotowuje fantazyjne desery i torty.

Swoją własną restaurację ma też hotel Wodnik, usytuowany przy ulicy Na Grobli, tuż przy Odrze. Menu stworzone jest w oparciu o świeże ryby i produkty najwyższej jakości, a szef kuchni Robert Woźniak dba o to, by zmieniało się każdego tygodnia.

Obiad w najstarszej części miasta

Przy ulicy Katedralnej w samym sercu Ostrowa Tumskiego, czyli otoczonej z każdej strony przez Odrę najstarszej części Wrocławia, mieści się restauracja Lwia Brama.

Tamtejsza kuchnia to połączenie tradycji z nowoczesności – szef kuchni serwuje potrawy, w których spotykają się elementy kuchni staropolskiej z inspiracjami kuchni krajów śródziemnomorskich.

Kameralnie nad rzeką

Nieco dalej od centrum, dokładnie przy ul. Jaracza tuż przy moście Warszawskim, znajdziecie 4 Pory Roku – małą, kameralną restaurację położoną w ustronnym miejscu nad samą Odrą.

Restauracja serwuje dania kuchni europejskiej, oparte na produktach regionalnych i sezonowych, za co została doceniona certyfikatem dziedzictwa kulinarnego. Będąc tam warto też skusić się na lampkę z wina z naszego regiony, a dokładniej z winnicy Adoria.

Smacznego!

 

Zobacz także

Barbarka

Barka Cafe

Barka Tumska

Food Art Gallery

Hotel HP Park Plaza

Las Tapas Restaurant

Lwia Brama

Restauracja Marina

Restauracja Przystań

Wodnik