We wrocławskim ogrodzie zoologicznym trwają ostatnie pracy przy budowie Odrarium, czyli obiektu, w którym będzie można podziwiać faunę i florę Odry – od jej źródeł aż do ujścia. Otwarcie planowane jest na sierpień.
Najważniejsze prace przy budowie Odrarium dobiegły już końca.
– Ze zwałów ziemi, rusztowań i całego budowlanego rozgardiaszu wyłonił się kompleks basenów, korytarzy dla zwiedzających i tuneli do oglądania podwodnego świata zza szyb basenów – podkreślają przedstawiciele wrocławskiego ZOO.
Montowana jest jeszcze winda do pokonywania różnic w wysokości terenu przez osoby niepełnosprawne. Do zamontowania zostało także urządzenie do wytwarzania fal w końcowym odcinku Odry.
Dookoła powstaje tzw. mała architektura, a wkrótce ruszają prace przy „zielonych dachach” budynków oraz nasadzeniach roślin w basenach i ich otoczeniu.
– Następnym etapem będzie zasiedlenie zbiorników wodnych. Do basenu górnej Odry trafią pstrągi, lipienie i głowacice. W środkowej Odrze pływać będą karpie, leszcze, bolenie, szczupaki. W starorzeczu zamieszkają liny, wzdręgi i ukleje. A przy ujściu do Zalewu Szczecińskiego eksponowane będą ryby wód słonawych, m.in. flądry, czyli stornie – wyliczają pracownicy ogrodu zoologicznego.
Otwarcie Odrarium planowane jest na sierpień. Przypomnijmy, ma to być miejsce, w którym będzie można podziwiać faunę i florę Odry – od jej źródeł aż do ujścia.
Obiekt będzie składał się z kilku basenów, a pomiędzy zbiornikami wodnymi powstanie ścieżka edukacyjna dla młodszych gości ZOO, dzięki której będzie można poznać historię Odry i jej wykorzystywaniu na przestrzeni dziejów, dowiedzieć się więcej o aspektach środowiskowych i skażeniach, a nawet o tym, jak działają filtry do oczyszczania wody.
Rozbudowany zostanie też wybieg dla ptactwa i żółwi błotnych, powstanie również grota dla zwiedzających.
Projekt obiektu opracowała wrocławska pracownia CREO PROJECT, a generalnym wykonawcą jest spółka Feroma. Cała inwestycja opiewa niemal na 3,3 mln złotych, z czego 2,8 mln zł pokryje dotacja z wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej.