Kilka kilometrów wałów pod Wrocławiem już po modernizacji. Będzie bezpieczniej

OLYMPUS DIGITAL CAMERA Zakończyła się modernizacja ponad czterokilometrowego odcinka wału, który ma chronić przed powodzią przede wszystkim podwrocławski Jelcz – Laskowice. Do zakończenia całej inwestycji pozostał jeszcze jeden kilometr obwałowań. Będzie on gotowy wiosną.

W podwrocławskiej gminie Jelcz-Laskowice wybudowano i zmodernizowano ponad cztery kilometry wału przeciwpowodziowego. Te inwestycje znacząco poprawią bezpieczeństwo osób zamieszkujących nadodrzańskie tereny nie tylko w Jelczu-Laskowicach, ale także we wsi Łęg w powiecie oławskim.

Prace pomiędzy stopniami wodnymi Oława i Kotowice były konieczne, ponieważ obwałowania wybudowane jeszcze w latach 30-tych ubiegłego wieku nie spełniały już aktualnych wymogów bezpieczeństwa – tłumaczą przedstawiciele Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska we Wrocławiu, który kwotą prawie miliona złotych dofinansował całe przedsięwzięcie.

W ramach przeprowadzonych prac podwyższony i poszerzony został korpus oraz korona istniejącego wału po to, by poprawić jego stateczność i zmniejszyć ryzyko rozmycia. Wybudowane i wyremontowane zostały także wjazdy i drogi eksploatacyjne na koronę wału.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAPo fali powodziowej, która przeszła na tych terenach w maju 2010 roku okazało się, że konieczne jest także wydłużenie obwałowań na odcinku o długości ponad 1 kilometra. Te prace zostaną wykonane do marca przyszłego roku.

Jak podkreśla wojewoda dolnośląski Tomasz Smolarz, ta inwestycja ma ogromne znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa powodziowego oraz ochrony przed wylewami powodziowymi Odry domów, gospodarstw i wszelkiej infrastruktury w tym rejonie.

Wartość całego projektu to ponad 22 mln złotych, z czego około 15 milionów to dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Resztę, czyli ponad 6 mln złotych, stanowiły środki z budżetu państwa, w tym ponad 3 mln złotych z programu Odra 2006.