Lada dzień rusza przegląd mostu Milenijnego. Utrudnienia w ruchu gwarantowane

Już w przyszłym tygodniu robotnicy wezmą się za diagnostykę mostu Milenijnego. Kierowcy będą musieli liczyć się z utrudnieniami w ruchu, ale urzędnicy zapewniają, że będą one zminimalizowane tak bardzo, jak tylko to możliwe. Prace nie będą też prowadzone w trakcie święta Wszystkich Świętych.

O planach przeglądu mostu Milenijnego donosiliśmy już na początku września. Przypomnijmy, urzędnicy zapewniają, że przegląd to rutynowa procedura, a nie efekt złego stanu technicznego przeprawy. Teraz poznaliśmy szczegóły całego przedsięwzięcia.

Wybrana w przetargu firma Freyssinet (która zaproponowała cenę niespełna 211 tys. złotych) przeprowadzi oględziny każdej wanty, czyli stalowej liny podtrzymującej przęsło w moście, oceni stan zakotwień want w górnej części pylonu i sprawdzi, na ile skorodowane są elementy nośne. Te, które będą tego wymagały, zostaną wymienione.

Prace pełną parą ruszą w środę 23 października, ale już w najbliższy weekend rozpoczną się przygotowania. Na razie jednak kierowcom nie grożą utrudnienia w ruchu, bo robotnicy zaczną od spodu konstrukcji.

Na początku przyszłego tygodnia dowiemy się, jak zorganizowany zostanie ruch zastępczy na czas przeglądu, który łącznie potrwa dwa miesiące. Po każdej z dwóch stron mostu robotnicy spędzą po 30 dni, a wszystkie prace podzielono na sześć etapów.

Przeglądu want nie można zrobić ani z wody, ani z powietrza. Można to zrobić tylko z dźwigu, dlatego z ruchu trzeba będzie wyłączyć część jednego pasa drogowego – wyjaśnia Ewa Mazur z Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta.

Urzędnicy zapewniają jednak, że utrudnienia dla kierowców, pieszych i rowerzystów będą zminimalizowane na tyle, na ile to możliwe. Najbardziej newralgiczne prace, wymagające zamknięcia pasa drogowego, mają być prowadzone poza godzinami szczytu, czyli między godz. 9 i 14 oraz 18 a 5 rano.

Pewne jest też, że utrudnienia nie będą występować w czasie święta Wszystkich Świętych, gdy most Milenijny staje się główną drogą dojazdową na cmentarz Osobowicki. Przerwa w pracach diagnostycznych potrwa od 28 października do 3 listopada.

Wszystkie prace na przeprawie powinny zakończyć się do 10 grudnia.

Most Milenijny oddano do użytku w październiku 2004 roku. Przeprawa łączy Popowice z Osobowicami, ma niemal kilometr długości, waży ponad 100 tys. ton, a pylony mierzą 50 metrów.