Miasto płynie, czyli festiwal poświęcony Odrze. W programie wycieczki i projekcje filmowe

nadborTo będzie prawdziwy rejs po filmowych wodach. Od poniedziałku (5 października) obejrzymy sześć filmów dedykowanych wodniakom, z czego jeden z nich zostanie wyświetlony we wnętrzu Holownika Nadbor. Co więcej, już od 2 października na chętnych czeka cykl wycieczek prowadzących wodnym szlakiem Wrocławia.

Tegoroczny Dolnośląski Festiwal Architektury będzie poświęcony związkom miasta z rzeką. Impreza potrwa od 2 do 9 października, a hasło tej edycji brzmi: „Miasto płynie”. – Wzorem Londynu, Hamburga i Amsterdamu, Wrocław również powinien na nowo nawiązać do swojej portowej historii, odzyskując tereny przemysłowe zlokalizowane nad Odrą i tworząc w ich miejscu nowe przestrzenie otwarte dla ludzi – piszą organizatorzy festiwalu.

W sobotnim programie festiwalowych wydarzeń najważniejsze atrakcje to wycieczka „szlakiem odrzańskim – Szczytniki” oraz dwa oprowadzania po Afrykarium-Oceanarium wrocławskiego Zoo.

Ostatniego dnia weekendu będzie można wybrać się szlakiem odrzańskim do Otwartego Muzeum techniki: Muzeum Odry, a następnie zwiedzić Śródmiejski węzeł wodny. Wieczorem wodniacy powinni udać się do kina Nowe Horyzonty na cykl filmów: „Wszystko płynie”, „Wodra” i „Kapitańskie opowieści”.

Poniedziałek to dzień wycieczki w kierunku wieży ciśnień na Grobli oraz pokazu filmowego na Holowniku Nadbor, na którym odbędzie się projekcja filmu „Przed zachodem słońca” oraz wykład „Rozwój miasta a rzeka. Doświadczenia Drezna”.

W środę nie można przegapić wycieczki do Odrarium we wrocławskim Zoo oraz wycieczki szlakiem prowadzącym do „stoczni przy Michalczyka”. Warto również trafić do kina Nowe Horyzonty, gdzie odbędzie się seminarium „Miasto płynie” oraz pokaz filmu „Wielki błękit”.

Najważniejsze atrakcje dwóch ostatnich dni to czwartkowe warsztaty dla dzieci pt. „Miasto Rzeka”, wycieczka szlakiem odrzańskim do portu miejskiego, przy ulicy Kleczkowskiej oraz debata publiczna „Miasto płynie”, w której będzie można bezpłatnie uczestniczyć w salach kina Nowe Horyzonty.

Z kolei na zakończenie festiwalu zaplanowany jest spacer nową Promenadą Staromiejskią oraz warsztaty modelarskie dla dzieci, które odbędą się w budynku FOMT.

Harmonogram pokazów filmowych:

Blok filmowy potrwa od 4 do 7 października. Na projekcje zapraszamy do Kina Nowe Horyzonty i na Holownik Parowy Nadbor. Wstęp na pokazy w KNH w cenie 12 PLN. Wstęp na Holownik – wolny (od 30. września obowiązuje rezerwacja miejsc. Zapisy mailowe: molinski@wrocff.com.pl.)

niedziela, 4 października, godz. 19:00, Kino Nowe Horyzonty

„Wodra”, reż. Ewa Dobrołowicz, 22′
„Kapitańskie opowieści”, reż. Ewa Dobrołowicz [PREMIERA]
„Wszystko płynie”, reż Piotr Ivan Ivanov, Krzysztof Dziomdziora, 74′ + dyskusja z udziałem autorów i Ryszarda Majewicza (wiceprezes Fundacja Otwarte Muzeum Techniki)

poniedziałek, 5 października, godz. 20:15, Holownik Parowy Nadbor
„Przed zachodem słońca”, reż. Richard Linklater, 77′

wtorek, 6 października, godz. 20:15, Kino Nowe Horyzonty
„Sherlock Holmes”, reż. Guy Ritchie, 128′

środa, 7 października, godz. 20:15, Kino Nowe Horyzonty
„Wielki błękit”, reż. Luc Besson, 132′

Więcej informacji znajduje się w wydarzeniu utworzonym na facebooku oraz na stronie organizatora.

Zachęcamy również do zapoznania się z pełnym programem wydarzeń, który zamieszczamy poniżej.

program Miasto plynie