Miliardy na węzeł wodny

Ponad 3,5 miliarda złotych wyda Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej na modernizację Wrocławskiego Węzła Wodnego. Już za cztery lata Odra ma być bardziej bezpieczna i przyjazna dla żeglarzy. Inwestycje już teraz rozpoczynają modę na rzekę także wśród prywatnych inwestorów.

Wrocławski Węzeł Wodny to największa w Polsce sieć dróg wodnych i budowli hydrotechnicznych w ramach aglomeracji miejskiej. Elementy WWW ciągną się od Opatowic do Rędzina. Wśród nich znajduje się wiele blisko 100 letnich cudów techniki.
Jak donosi Gazeta Wyborcza inwestycje Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu rozpocznie remont kanału powodziowego przy mostach Jagiellońskich. Pozostałe inwestycje mają być prowadzone między innymi na jazach Zacisze i Różanka. Udrożniony zostanie Kanał Miejski oraz poszerzone koryto rzeki od jazu Psie Pole do mostów kolejowych Poznańskich. Z kolei bulwary od mostu Grunwaldzkiego do Tumskiego, Piaskowego, Uniwersyteckiego, Dmowskiego i Mieszczańskich wypięknieją i zostaną rozbudowane o ścieżki rowerowe, zejścia do wody i miejsca do cumowania.

Przedstawiciele RZGW przekonują też, że Odrą we Wrocławiu coraz bardziej interesują się inwestorzy. Tylko w tym roku miały wpłynąć trzy wnioski o budowę barek restauracyjnych, sześć o budowę pływających pomostów, trzy o budowę marin. W Gazecie Wyborczej czytamy też, że dwie duże firmy deweloperskie, wrocławska i zagraniczna są zdecydowane na budowę osiedli na wodzie. Wygląda na to, że projekty pomysłowych Wrocławian (na Odrze istnieją już dwa domy) podchwycili teraz deweloperzy.

– W prawie nie ma mowy o ładzie przestrzennym na wodzie, o doprowadzeniu mediów, o opłatach. Za grunt w centrum miasta płaci się przecież bardzo słono, a za zacumowanie domu w centrum tylko tyle co za zacumowanie barki, sto złotych rocznie tzw. opłaty za zajęcie gruntu pokrytego wodami – mówi dla Gazety Wyborczej Witold Sumisławski dyrektor RZGW we Wrocławiu.

Urzędnicy odpowiedzialni za rzekę zapowiadają też przekazanie większych kompetencji samorządom co z kolei ma ułatwić dostęp do Odry mieszkańcom miasta.