Most nad Odrą z początku XX wieku doczeka się kompleksowej modernizacji

Trwają poszukiwania wykonawcy przebudowy mostu Jagiellońskiego Południowego, który powstał w latach 1916-1917. Przeprawa zostanie poddana gruntownej modernizacji, a prace potrwają do przyszłego roku.

Mosty Jagiellońskie to cztery mosty drogowe przebiegające nad Kanałem Żeglugowym i Kanałem Powodziowym Odry, które łączą dwa wrocławskie osiedla – Zacisze i Mirowiec. Przeprawy składają się z dwóch par: dwóch mostów południowych (starszy i młodszy) i dwóch północnych (również starszy i młodszy).

Starsze mosty wybudowano w latach 1916-1917, zaraz po tym jak w tym miejscu przekopano kanały rzeki. Inwestycja miała służyć udrożnieniu transportu drogowego i żeglugi w Breslau, a także ochronie przeciwpowodziowej w mieście. Nowe mosty  otworzono w 1984 roku – wybudowano je równolegle do starych, nieco na zachód, według projektu Krystyny Angerman.

Teraz most Jagielloński Południowy stary, który biegnie nad Kanałem Powodziowym, pójdzie do przebudowy. Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta szuka wykonawcy inwestycji.

Zajmie się on robotami drogowymi: na jezdni i chodnikach na samym moście oraz na dojazdach pojawi się nowa nawierzchnia, mostowymi (wymieniona zostanie m.in. płyta pomostowa, stalowe elementy konstrukcji nośnej i wyposażenie obiektu, zbudowane zostaną nowe ścianki na przyczółkach i naprawiona powierzchnia przyczółków), a także elektryką, robotami teletechnicznymi, budową odwodnienia mostu i  remontem izolacji sieci wodociągowej.

Czas na składanie ofert zainteresowane firmy mają do 8 sierpnia. Na wszystkie prace zwycięzca przetargu będzie miał 9 miesięcy od podpisania umowy.

Most Jagielloński Południowy stary – tak jak pozostałe mosty w tym miejscu – jest jednoprzęsłowy, posiada stalowy pomost podwieszony na sztywnych wieszakach, które są podtrzymywane przez dwuprzegubowe dźwigary o konstrukcji łukowo-kratowej. Ma długość 60,49 metrów.

Dodajmy, że most Jagielloński to pierwsza z kilkunastu przepraw, które zostaną wyremontowane w najbliższych latach.

– Część przepraw przebudujemy w porozumieniu z Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej, w ramach trwającej modernizacji Wrocławskiego Węzła Wodnego – tłumaczy Elżbieta Urbanek, dyrektor Departamentu Infrastruktury i Gospodarki w urzędzie miejskim.

Na północy miasta do przebudowy pójdą mosty: Widawski, Pęgowski i Krzywoustego. W centrum gruntownego remontu doczekają się mosty Pomorskie, most Tumski, Uniwersytecki i Rakowiecki.

Na wschodzie miasta modernizacja czeka, oprócz mostów Jagiellońskich, także most Swojczycki, Chrobrego i Kładkę Zwierzyniecką, a na zachodzie – most Żernicki i Muchoborski.