Na cztery dni Wrocław stanie się „europejską stolicą ogrodów zoologicznych”

afrykarium (19)6 września o godzinie 10:30, podczas konferencji EAZA, będzie można spotkać między innymi przedstawicieli Fundacji Katala z Filipin, która prowadziła w tym roku akcję ratowania 4 200 żółwi.

Tegoroczna konferencja Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (EAZA) odbędzie się między 15 a 19 września, we Wrocławskim Centrum Biznesowym. Do Wrocławia zjedzie się około 700 osób z prawie 400 ogrodów zoologicznych z całego świata. Wśród gości znajdą się przedstawiciele lokalnych organizacji z Australii, Brazylii, Filipin, Indonezji, Kenii, Tajwanu, Maroko i Stanów Zjednoczonych.

Szacuje się, że wśród mieszkańców zoo średnio 65% to gatunki zagrożone wyginięciem w naturze, a 3 do 5% już w ogóle w niej nie występują. Naukowcy obliczyli też, że co 3 minuty znika z powierzchni Ziemi jeden gatunek roślin lub zwierząt. Dane te pokazują inną, niż stereotypową funkcję współczesnych ogrodów zoologicznych. Zoo to już nie tylko rozrywka, to praktycznie banki genów dla gatunków, które zniknęły i znikają z natury w szaleńczym tempie.

– Musimy pamiętać, że to człowiek stanowi największe zagrożenie dla współczesnej fauny. Naszym obowiązkiem, jako pracowników ogrodów zoologicznych, jest działać i ratować każdy gatunek wszelkimi dostępnymi sposobami. Na tej właśnie działalności skupiają się ogrody na całym świecie. – mówi Radosław Ratajszczak, prezes wrocławskiego zoo.

Europejskie ogrody, należące do EAZA, odwiedza rocznie 140 milionów osób, co stanowi 1/5 populacji naszego kontynentu. Jedną z misji ogrodów jest działalność edukacyjna – od tablic informacyjnych dla zwiedzających po zajęcia dla licznych grup zorganizowanych. Coraz częściej ogrody współpracują z uczelniami wyższymi  i instytucjami naukowymi, tworzą i współtworzą fundacje w różnych częściach świata na rzecz ochrony najbardziej zagrożonych gatunków, organizują wyjazdowe zajęcia, ogólnokrajowe konkursy oraz kampanie informacyjne.

EAZA powstała w 1992 r. jako oddolna inicjatywa ogrodów zoologicznych w celu zacieśnienia współpracy na rzecz edukacji, badań i ochrony zagrożonych gatunków zwierząt. Stowarzyszenie skupia obecnie około 350 europejskich ogrodów, które spełniają wysokie standardy pod względem warunków hodowlanych, jak również norm etycznych związanych z pozyskiwaniem zwierząt. W Polce na 24 placówki eksponujące zwierzęta (ogrody zoologiczne, akwaria, czy safari) akredytację EAZA posiada 11, w tym wrocławskie zoo. Co ważne, każdy członek EAZA musi potwierdzać spełnianie określonych norm co pięć lat.

Ogrody zoologiczne w ramach Stowarzyszenia wymieniają się zwierzętami bezpłatnie nad czym czuwają koordynatorzy hodowli danego gatunku. Wrocławskie zoo bierze udział w 47 programach EEP(European Endangered Species Programme) oraz 61 programach ESB (European Studbook). Pracownicy wrocławskiego zoo koordynują w Europie hodowlę wyjca czarnego, kanczyla filipińskiego, fenka, kułana turkmeńskiego i koba singsing.

 

Zobacz także

ZOO - Jaz Bartoszowicki