Na Wyspie Słodowej o bezpieczeństwie nad wodą

W sobotę na Wyspie Słodowej we Wrocławiu, Policja zaprasza na spotkanie o bezpieczeństwie nad wodą. Podczas spotkania zaprezentują się także inne służby, które na co dzień dbają o nasze bezpieczeństwo nad wodą.

Od 01 lipca tego roku w Polsce utonęło już 111 osób. Często liczba ofiar utonięć w ciągu doby jest większa od liczby ofiar wypadków drogowych. Tylko 1 lipca utonęło 15 osób, 5 lipca – 11 osób, a 8 lipca – 22 osoby. W poprzednim miesiącu statystyka utonięć w Polsce sięgnęła 84 osób.

 

W spotkaniach i prezentacjach dotyczących bezpieczeństwa nad wodą wezmą także udział: Straż Pożarna, Straż Miejska, WOPR, ratownicy medyczni, Urząd Żeglugi Śródlądowej oraz Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej.

 

W tym roku, do chwili obecnej policjanci z wrocławskiego Komisariatu Wodnego, w wyniku działań patrolowych i akcji uratowali z Odry 20 osób. Dość często zdarza się, że osoby przebywające w rejonie rzek lub wypoczywające na ich brzegach nie dostrzegają zagrożeń. Tymczasem choćby w przypadku Odry, która jest szlakiem żeglownym, na której znajduje się wiele urządzeń hydrotechnicznych oraz wiele miejsc o silnych zawirowaniach, łatwo o nieszczęśliwy wypadek.

 

Wszyscy, którzy odwiedzą w sobotę Wyspę Słodową będą mogli obejrzeć także sprzęt ratowniczy z wyposażenia wrocławskiego Komisariatu Wodnego, funkcjonariuszy wrocławskiej Straży Pożarnej oraz ratowników WOPR. Swój sprzęt zaprezentuje także Straż Miejska. Uczestnicy spotkania będą mogli też uzyskać informacje o zagrożeniach nad wodą, udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej (ćwiczenia praktyczne na fantomach) oraz zabezpieczaniu akwenów i bezpieczeństwie na obiektach hydrotechnicznych.

 

W programie przewidziano także symulację wypadku na wodzie oraz prezentację działań podejmowanych w takiej sytuacji przez policjantów z Komisariatu Wodnego i ratowników WOPR, którzy często wspólnie patrolują obszary wodne.