Nabrzeże Oławy zyska nowe oblicze. Rewitalizacja Przedmieścia Oławskiego

odra dom na wodzieŚcieżka spacerowa i rowerowa – to jedna z pierwszych zaplanowanych inwestycji dla Przedmieścia Oławskiego. W ramach rewitalizacji odnowione zostanie nabrzeże rzeki Oławy.

Obecnie brzeg Oławy jest nierówny, czasem zdarzają się podtopienia. Okolica nie zachęca do spacerów, nie wszędzie jest jednolite dojście do rzeki. Tymczasem okolica ta tętniła kiedyś życiem, istniało tu nawet kąpielisko. Dziś, w ramach rewitalizacji Przedmieścia Oławskiego, planowane jest jego odtworzenie.

Ulice niesławnego „Trójkąta” zostaną odnowione, fasady kamienic wyremontowane, na podwórkach pojawią się nowe ławki i zieleń, ciemne uliczki zostaną rozświetlone. Istnieje duża szansa, że Przedmieście Oławskie powtórzy los Nadodrza, które odremontowane zyskało zupełnie nowy blask, powstało tam mnóstwo lokali gastronomicznych i usługowych i od nowa tętni życie. Pomiędzy ulicami Traugutta a Kościuszki również może tętnić życie. Stąd bardzo blisko do rzeki Oławy, która ma szansę stać się istotnym elementem okolicy.

Renowacja nabrzeża Oławy ma być jedną z pierwszych inwestycji na Przedmieściu Oławskim. Powstanie tu trasa spacerowa oraz ścieżka dla rowerów. Jest również spora szansa na odtworzenie kąpieliska. Projekt ten przepadł w tegorocznym Budżecie Obywatelskim, ale możliwe, że znajdą się na niego pieniądze z miejskiej kasy w ramach rewitalizacji.

Projekt ma zostać przedstawiony radnym 15 listopada – jest częścią wieloletniej prognozy finansowej dla miasta. Rewitalizacja pochłonie 55 milionów złotych w ciągu kolejnych czterech lat. Miasto będzie chciało ubiegać się również o pieniądze z Unii, choć na razie nie wiadomo, o jakich kwotach mowa.