Nadodrzańska rzeźba najbardziej innowacyjną realizacją 2017

Nowoczesna rzeźba, która pod koniec czerwca stanęła na odrestaurowanej Wyspie Daliowej, została doceniona przez gremium konkursowe i znalazła się wśród zwycięzców plebiscytu “Innowacje w Architekturze”.

NAWA na Wyspie Daliowej

Rzeźba Oskara Zięty i jego pracowni projektowej – Zieta Prozessdesign – 16 listopada 2017 roku została ogłoszona najbardziej innowacyjną realizacją 2017 roku. Jury doceniło NAWĘ – bo tak nazwano ten nowoczesny obiekt – przede wszystkim za wykorzystanie autorskiej technologii stabilizacji membran blaszanych FiDU z zastosowaniem deformacji ciśnieniem wewnętrznym. Aprobatę oceniających zyskała także konsekwentna droga Zieta Prozessdesign. NAWA znajdująca się od kilku miesięcy na Wyspie Daliowej nie jest bowiem pierwszym projektem pracowni, który zakłada wykorzystanie innowacyjnych technologii w architekturze. Według jury, nad wrocławskim odcinkiem Odry stoi rzeźba, która pod wieloma względami wykracza daleko poza polski nurt w architekturze. Jak wyjaśnia jury, realizacja ta pozwala na łączenie architektury z designem, sztuką oraz przemysłem.

Jury doceniło rzeźbę za wykorzystanie autorskiej technologii stabilizacji membran blaszanych FiDU z zastosowaniem deformacji ciśnieniem wewnętrznym.

To jednak nie jedyna nagroda dla pracowni Oskara Zięty, która stworzyła nadodrzańską NAWĘ. Jej autorów wyróżniono także w kategorii “Innowacyjna pracownia”. Jak czytamy na stronie konkursu „Innowacje w Architekturze”, jury nagrodziło pracownię “za wykorzystywanie współczesnych technologii projektowych, badanie procesów technologicznych i ich implementację w środowisko generatywnego i parametrycznego projektowania, a także interdyscyplinarną współpracę, umożliwiającą przeprowadzenie całego procesu projektowego – od idei do realizacji”.

Po więcej informacji  o NAWIE oraz kilka zdjęć zapraszamy do artykułu: Rzeźba na Wyspie Daliowej dostępna dla zwiedzających!

Zobacz także

Wyspa Daliowa