Nadodrze – artystyczne przebudzenie

Od 19 września do 9 października 2011 roku na ulicy Oławskiej we Wrocławiu można obejrzeć wystawę plenerową, „Nadodrze – artystyczne przebudzenie”.

Wystawa jest jednym z elementów programu „Rewitalizacji społeczno-gospodaczej dawnych traktów handlowych” realizowanego przez Biuro Rozwoju Gospodarczego, który ma na celu zmianę wizerunku dzielnicy poprzez jej ożywienie gospodarcze i nadanie charakteru artystyczno-rzemieślniczego.

W okresie międzywojennym dzielnica zamieszkiwana była przez rzemieślników. Stąd właśnie wyrosła idea odtworzenia dawnych traktów handlowych i rzemieślniczych, stworzenia artystycznego miejsca, które będzie tętnić życiem i inspirować. Idea przebudzenia uśpionego dotychczas Ducha Przedmieścia Odrzańskiego.

Mieszkańcy Wrocławia niewiele mogą powiedzieć o Nadodrzu, a znajdują się tu miejsca i pracownie, których próżno szukać w innych częściach Wrocławia.

Wkraczając na Nadodrze przez ulicę Łokietka, od strony Mostu Uniwersyteckiego – znajdziemy już wkrótce trzy zakłady artystyczne. Łokietka 6 stanie się za moment butikiem autorskich wyrobów projektantów mody, biżuterii i rękodzieła, po tej samej stronie w oficynie pod numerem 12 działalność rozpoczyna inkubator artystyczny – wspólna przestrzeń biurowa i wystawiennicza dla młodych artystów i projektantów. Po drugiej stronie ulicy pod numerem 9, drzwi w drzwi sąsiadują ze sobą nowopowstała pracownia ceramiki i zakład szewski, prowadzony przez mieszkańca Nadodrza od kilkudziesięciu lat. Zagłębiając się dalej w Nadodrze napotkamy na więcej niespodzianek i niezwykłości. Przy ulicy Rydygiera znajdziemy kolejne dwie pracownie: Otwarte Centrum Ceramiki oraz Galerię Warzywniak, która tworzy w ceramice i szkle. Zaraz za rogiem na Jagiellończyka, w niepozornym wnętrzu sutereny mieści się kolejna niezwykła pracownia ceramików.

Jednak to nie koniec niespodzianek artystycznych, które oferuje nam Nadodrze. Przy ulicy Jedności Narodowej 155 znana wrocławska projektantka mody Agnieszka Światły otworzyła ponad rok temu swój autorski butik połączony z pracownią.
To właśnie Agnieszka Światły wraz z Biurem Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miejskiego postanowiła w sposób artystyczny pokazać najpiękniejsze zakątki Nadodrza.

W tym celu została zorganizowana sesja zdjęciowa, którą można od dzisiaj podziwiać na ulicy Oławskiej. Zdjęcia wykonała Aleksandra Macewicz z EMEY STUDIO, znana ze swojego bajkowego stylu, a pozowały „Franek” i Ada z agencji AMQ, które swoją urodą i energią wzbudzały powszechne zainteresowanie.  Wizażem zajęła się Anna Grabowska.