Niedzielne kino plenerowe na Wyspie Słodowej. Sprawdź repertuar

kino_plenerowe_9 (1)Od 7 sierpnia ponownie ruszają seanse na Wyspie Słodowej. Podczas czterech weekendów będzie można obejrzeć aż 11 obrazów. Wśród nich m.in. „Blue Jasmine” z oscarową rolą Cate Blanchett, „Underground” Emira Kusturicy czy nagrodzona w zeszłym roku w Cannes „Mama” Xaviera Dolana. Wstęp wolny.

Pierwszy seans kina plenerowego na Wyspie Słodowej po przerwie związanej z Festiwalem Filmowym Nowe Horyzonty odbędzie się w piątek 7 sierpnia. Pokaz belgijsko-holenderskiej czarnej komedii „Boso, ale na rowerze” zainauguruje komediowy weekend na Wyspie.

W sobotę (8 sierpnia) nad Odrę zawita komedia Woody’ego Allena z 2013 r. – „Blue Jasmine”. Cate Blanchett zagrała tu pochodzącą z wyższych sfer mieszkankę Nowego Jorku, która straciła męża i środki do życia. Zdruzgotana Jasmine bez skutku próbuje znaleźć pracę – do czasu, kiedy poznaje przystojnego dyplomatę.

Z kolei w niedzielę – komediodramat Pedro Almodóvara z Antonio Banderasem – „Zwiąż mnie”. To historia Ricky’ego, który, nie mogąc pogodzić się z odrzuceniem przez ukochaną kobietę, więzi ją w jej własnym domu i próbuje wszelkimi sposobami przekonać, aby za niego wyszła.

Kolejny weekend zdominują filmy ukazujące mniej znane zakątki świata. W piątek (14 sierpnia) będzie można odbyć podróż wraz „Buena Vista Social Club” – dokumentem Wima Wendersa, który poświęcony jest grupie wiekowych muzyków kubańskich. Kamera poszukuje lokalu, w którym odbywały się koncerty, pokazuje współczesne życie dawnych gwiazd, rejestruje wywiady. Momentem kulminacyjnym jest koncert weteranów w nowojorskim Carnegie Hall.

Następnego dnia (15 sierpnia) na ekranie ukaże się„Underground” – dramat Emira Kusturicy z muzyką Gorana Bregovića. W 1995 r. film zdobył Złotą Plamę w Cannes. To powojenna historia Jugosławii opowiedziana z perspektywy towarzysza Marko, który zarabia na przemycie broni produkowanej przez grupę Serbów ukrywających się pod ziemią. Kiedy II wojna światowa się kończy, Marko nie mówi o tym swoim przyjaciołom. Wychodzą oni na powierzchnię dopiero po kilkudziesięciu latach, kiedy w Jugosławii trwa już kolejna wojna – domowa.

Zaś w niedzielę (16 sierpnia) „Nagroda” argentyńskiej reżyserki o polskich korzeniach, Pauli Markovitch. Film jest podróżą autorki do czasów jej dzieciństwa i wojny domowej w Argentynie. Podobnie jak jej bohaterka, siedmioletnia Ceci, uciekła z matką do odległej o prawie 300 km od stolicy nadmorskiej miejscowości San Clemente de Tuyu. Ceci skrywa sekret, którego wyjawienie może kosztować życie całą jej rodzinę, nie zdając sobie sprawy z jego istoty.

Czwarty weekend sierpnia rozpoczniemy w piątek (21 sierpnia) pokazem „Mamy”, uznanej w 2014 r. roku przez jury festiwalu w Cannes za najlepszy film. Dzieło zaledwie 25-letniego Kanadyjczyka, Xaviera Dolana, doczekało się wielu entuzjastycznych recenzji.

Nowozelandzki „Boy” (22 sierpnia) to natomiast historia wychowywanego przez babcię 11-letniego chłopca, który uwielbia Micheala Jacksona i podobnie jak on chce być piosenkarzem. Kiedy z więzienia wychodzi ojciec tytułowego Boya, chłopiec musi skonfrontować swój wyidealizowany obraz ojca z rzeczywistością.

Niedzielna propozycja, czyli dramat „Kapitał ludzki” (23 sierpnia), to opowieść o dwóch włoskich rodzinach, których losy splatają się wskutek tragicznego wypadku drogowego.

Na zakończenie sezonu proponujemy dwa dramaty: „Nie zapomnij mnie” (28 sierpnia) oraz „Drogę na północ” (29 sierpnia).

Repertuar na sierpień:

7.08, godz. 21.30 – „Boso, ale na rowerze” (reż. F. van Groeningen)

8.08, godz. 21.30 – „Blue Jasmine” (reż. W. Allen)

kino_plenerowe_6 (3)9.08, godz. 21.30 – „Zwiąż mnie” (reż. P. Almodóvar)

14.08, godz. 21.30 – „Buena Vista Social Club” (reż. W. Wenders)

15.08, godz. 21.30 – „Underground” (reż. E. Kusturica)

16.08, godz. 21.30 – „Nagroda” (reż. P. Markovitch)

21.08, godz. 21.30 – „Mama” (reż. X. Dolan)

22.08, godz. 21.30 – „Boy” (reż. T. Waititi)

23.08, godz. 21.30 – „Kapitał ludzki” (reż. P. Virzì)

28.08, godz. 21.30 – „Nie zapomnij mnie” (reż. D. Sieveking)
29.08, godz. 21.30 – „Droga na północ” (reż. M. Kaurismäki)

Na gości kina plenerowego tradycyjnie czekać będą wygodne leżaki, a także repertuary kina, koce i spraye przeciwko komarom ufundowane przez tegorocznego sponsora – firmę Dom Development.

Podczas seansów kina plenerowego obowiązuje zakaz picia alkoholu i palenia papierosów.

Szczegóły na: wyspa.wroclaw.pl oraz www.facebook.com/events/1600817473522769/

Kino plenerowe jest organizowane przez Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego w ramach projektu „Wyspa na Weekend”. Projekt jest częścią programu filmowego Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

Partnerami tegorocznej edycji kina plenerowego są: Stowarzyszenie „Nowe Horyzonty”, Kino Nowe Horyzonty, 15. Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty, Dom Development, Dyskusyjny Klub Filmowy „Politechnika” oraz Fundacja „Manus”.