Jaz Psie Pole jest zlokalizowany na Starej Odrze, na jego lewym brzegu znajduje się osiedle Zacisze, prawy brzeg to grobla, która oddziela Starą Odrę od Kanału Miejskiego. Wybudowano go w ramach stworzenia nowego szlaku żeglugowego Drogi Wielkiej Żeglugi, Wrocławskiego Szlaku Miejskiego, w latach 1892-1897. Szlak miał służyć do przewozu drogą wodną materiałów masowych, szczególnie węgla z Górnego Śląska.
Zadaniem jazu jest regulowanie stanu wody górnej dla Śluzy Miejskiej i stanu wody dolnej dla Śluzy Szczytniki. Jaz ma konstrukcję kozłowo- iglicową i jest obecnie jedynym takim jazem na Odrze. To, co go jeszcze wyróżnia to fakt, że jest oparty o pierwszą konstrukcję na świecie inż. Poiree z 1834 roku. Umożliwia ona przy całkowitym przegrodzeniu rzeki w pełni kontrolować zmiany poziomów wody.
Jaz jest dwuprzęsłowy, w obu znajduje się po 316 drewnianych iglic i po 29 kozłów. Na kozłach oparte są pomosty. Ponur jazu wykonany jest z betonu, poszur z bloków betonowych, dwa przyczółki i środkowy filar są betonowe, oblicowane granitowym kamieniem, progi przęseł są z ciosów granitowych. Do jazu przynależą również budynki przy ulicy Pasterskiej wybudowane na potrzeby magazynowania i obsługi jazu. Łączny prześwit wynosi 76 m, różnica poziomów wody wynosi 1,35 m przy normalnym piętrzeniu.