Most Grunwaldzki

Rodzaj obiektu

Most Grunwaldzki

Most Grunwaldzki

Jedna z ikon Wrocławia, potężny stalowy most wiszący, przerzucony nad południowym korytem Odry, w pobliżu ujścia Oławy. Jest jedynym mostem wiszącym w Polsce, po którym jeżdżą zarówno tramwaje, jak i samochody oraz autobusy.

Konkurs na projekt mostu władze niemieckiego Breslau rozpisały w 1905 r. Całość konstruowano w latach 1908-1910. Jak na owe czasy była to monumentalna konstrukcja, jedna z największych na świecie. Do budowy użyto niemal 2 000 ton żelaza, niemal 300 ton stali i ponad 7 000 m3 betonu. Otwarty został we wrześniu 1910 r. pod nazwą Kaiserbrücke, czyli Most Cesarski.

W czasie wojny uległ uszkodzeniu, na szczęście nie zawalił się całkowicie, dzięki czemu już 1947 r. wrocławianie mogli ponownie go używać. W 1976 r. został wpisany do rejestru zabytków.

Most Grunwaldzki to jeden z najważniejszych mostów dla studentów. Łączy on rejon Placu Grunwaldzkiego, gdzie znajduje się większość akademików i budynków uczelnianych, z centrum miasta, gdzie bije imprezowy i kulturowy puls Wrocławia. Jest również częścią drogi krajowej nr 8, czyli trasy na Warszawę. To najdalej wysunięta na wschód przeprawa przez Odrę. Kolejna znajduje się w Oławie, ok. 35 km dalej.