Most Milenijny

Rodzaj obiektu

Most Milenijny

Most Milenijny

Jedyny drogowy most na Odrze wybudowany w zupełnie nowym miejscu po 1945 r. Jest elementem planowanej Obwodnicy Śródmiejskiej, która na razie otacza Wrocław od południowego zachodu, kończąc się właśnie na Moście Milenijnym. Trwają prace budowlane, które mają połączyć Most Milenijny z wylotami na Poznań i Warszawę.

Przeprawa powstała w latach 2002-2004. Jest najdalej na zachód wysuniętym mostem odrzańskim. Połączył wielkie wrocławskie osiedla: Popowice i Osiedle Kosmonautów z Osobowicami, dzięki czemu odciążył znacznie mosty w centrum. Największą rolę odgrywa na Wszystkich Świętych, ponieważ jego północny wylot znajduje się w pobliżu Cmentarza Osobowickiego.

Jest to najdłuższy obecnie most we Wrocławiu, łącznie z estakadami mierzy sobie 973 m, z czego nad samą rzeką 290 m. Imponująca jest również wysokość pylonów: 50 m.

W nocy jest efektownie podświetlony, przy dobrej widoczności widać reflektory bijące w niebo niemal z połowy miasta.

W pobliżu mostu znajduje się zimowisko barek, a okoliczne tereny są jednym z ulubionych miejsc wrocławskich wędkarzy, którzy korzystają ze znacznie poprawionej w ostatnich latach czystości Odry.