Most Osobowicki Północny

Rodzaj obiektu

Most Osobowicki Północny to jedna z części Mostów Osobowickich rozciągających się nad Odrą w pobliżu osiedla Osobowice. Budowa współczesnego mostu rozpoczęła się w 1985 roku, a oddano do użytku pod koniec roku 1897. Wcześniej w jego pobliżu znajdował się most drewniany, który postanowiono zastąpić nowym przy okazji budowy Kanału Miejskiego i Portu Miejskiego. 

Północny Most Osobowicki ma 8 przęseł, z czego 3 centralne przebiegają bezpośrednio nad nurtem rzeki. Łuki przęseł są wykonane z cegły klinkierowej, a pachwiny wypełniono betonem żwirowym oraz pustakami. Marmurowe filary mostu spoczywają na fundamentach studniowych – każdy na trzech. Przy obu wjazdach na most znajdują się wysmukłe obeliski. Do obecnych czasów nie przetrwały wieżyczki – ozdobny element mostu – które zlikwidowano po wojnie. Pojawiły się za to rurociągi, które zamontowano wśród balustrad. 

W 1976 roku Mosty Osobowickie wpisano do rejestru zabytków, a w latach 1987-1990 wyremontowano – mosty zyskały asfaltową nawierzchnię jezdni. Kolejny remont mostów odbył się na przełomie XX i XXI wieku.