Most Pokoju

Rodzaj obiektu

Most Pokoju

Most Pokoju

Znajduje się między mostem Grunwaldzkim i Mostem Piaskowym. Jest jedną z najważniejszych przepraw łączących Ołbin (prawobrzeżny Wrocław) ze ścisłym centrum. W XIX w. znajdowała się tam drewniana kładka. Do budowy większego mostu doszło dopiero po zasypaniu na polecenie Napoleona jednej ze starych odnóg Odry, której reliktem jest staw w Ogrodzie Botanicznym. W czasie II wojny światowej most uległ poważnemu uszkodzeniu, dlatego władze zdecydowały o zburzeniu go i postawieniu w tym miejscu nowej przeprawy.

Most Wojewódzki został oddany do użytku w 1959 r., stając się pierwszym dużym mostem odrzańskim wybudowanym od podstaw po II wojnie światowej. Obecną nazwę uzyskał siedem lat później.

Most spina Urząd Wojewódzki i Muzeum Narodowe z ul. Wyszyńskiego. Przy jego północnym końcu budowana jest obecnie nowa Biblioteka Uniwersytecka. Samochody i autobusy mają do dyspozycji cztery pasy, mostem biegną również tory tramwajowe, chodniki i ścieżka dla rowerów.

Most jest świetnym punktem do obserwacji fajerwerków, które przy różnych okazjach puszczane są z Ostrowa Tumskiego. Po zejściu z Mostu natkniemy się na Zatokę Gondoli, relikt Fosy Miejskiej, w której można wypożyczyć kajaki i rowery wodne. Z kolei bulwar spacerowy między Mostem Pokoju i Mostem Piaskowym to jedno z ulubionych wypoczynkowych miejsc wrocławian.