Most Tumski

Rodzaj obiektu

Most Tumski

Most Tumski

Jeden z najbardziej „medialnych” mostów we Wrocławiu. „Zagrał” w kilku filmach, serialach i reklamówkach, kręconych we Wrocławiu. Przeprawa łączy Ostrów Tumski z Wyspą Piasek.

Jej powstanie łączy się z budową katedry. Most Tumski w prostej linii prowadzi do najważniejszego wrocławskiego kościoła. W średniowieczu wyznaczał granicę biskupiej, niezależnej od miasta, jurysdykcji. Aż do XIX w. przeprawa była zbudowana z drewna, wielokrotnie niszczona, ale za każdym razem odbudowywana (choć pewne źródła mówią, że już w XV w. stał tam most kamienny).

Most Tumski w dzisiejszej postaci powstał dopiero pod koniec XIX w. Obecnie jest to most stalowy z bramą portalową nad środkiem odrzańskiego nurtu. Jezdnia wyłożona jest XIX-wieczną kostką brukową. Od strony Wyspy Piasek stoją dwie rzeźby, przedstawiające patronkę Śląska św. Jadwigę i patrona archikatedry wrocławskiej św. Jana Chrzciciela. Na cokołach widnieją płaskorzeźby wyobrażające katedrę i kolegiatę św. Krzyża.

Obecnie Most Tumski jest zamknięty dla samochodów i stał się jednym z ulubionych miejsc spacerów wrocławian. Nieco odseparowany od imprezowego centrum pozwala spędzić spokojne popołudnie. Latem to miejsce upodobały sobie pająki. Wieczorne podświetlenie mostu ujawnia efektownie wyglądające setki pajęczyn i ich lokatorów, co najbardziej cieszy fotografów i miłośników ośmionogich stworzeń. Od pewnego czasu staje się też wrocławskim „Mostem Miłości”. Świadczą o tym setki wiszących na metalowej konstrukcji kłudek z inicjałami zakochanych par obiecujących sobie wieczną miłość właśnie w ten oryginalny sposób.