Most Warszawski Nowy

Rodzaj obiektu

Most Warszawski Nowy

Most Warszawski Nowy

Najważniejsze połączenie między Ołbinem i Psim Polem, czyli najbardziej na północ wysuniętą częścią Wrocławia. Od średniowiecza tędy wiodła trasa z Wrocławia do Oleśnicy i dalej na północ. Dziś stanowi alternatywną trasę na Warszawę (stąd nazwa mostu).

Od początków XX w. był to zespół trzech mostów, przerzuconych kolejno (patrząc od północy) nad Kanałem Żeglugowym, Starą Odrą i Kanałem Miejskim. W ciągu mostów znajdowały się tylko dwa pasy, dzielone przez tramwaje, autobusy i samochody oraz wąskie chodniki.

W latach 2006-2008 dobudowano drugą nitkę. W jej skład weszły dwa mosty – jeden nad Kanałem Żeglugowym i Starą Odrą, drugi nad Kanałem Miejskim. Obecnie Mosty Warszawskie to zespół pięciu mostów. Nowymi mostami samochody i autobusy jadą w stronę Psiego Pola, poprowadzone jest także wydzielone torowisko, chodnik oraz ścieżka rowerowa. Starymi mostami pojazdy kołowe jadą w stronę centrum.

Obok przeprawy znajdują się przeciwpowodziowe poldery oraz wały. W lecie wykorzystywane są na miejsce pikników i grilli. Zimą wały stanowią dla dzieci tor saneczkowy.