Śluza Piaskowa

Rodzaj obiektu

sluza piaskowaŚluza Piaskowa jest położona na Odrze Południowej, w samym centrum miasta, między Starym Miastem i Nadodrzem. Prawy brzeg to Wyspa Piasek, a lewy Wyspa Daliowa. Nie wszyscy wiedzą, że ta druga wyspa powstała właśnie w związku z budową śluzy i przebiegającego tędy szlaku wodnego. Śluza jest elementem Piaskowego Stopnia Wodnego.

Pierwsza drewniana śluza w tym miejscu powstała już w 1792 roku, później ją przebudowano i w 1820 roku była tu już śluza murowana. Dzięki późniejszym modernizacjom, w drugiej połowie XIX, powstały stalowe, nitowane wrota. Wtedy też, aby uszczelnić śluzę, po raz pierwszy użyto cementu portlandzkiego, mieszanego z piaskiem w stosunku 2:3.

Śluza jest komorowa, a zastosowane w niej rozwiązanie – wrota środkowe, które dzielą śluzę na dwie części – pozwalało na oszczędne śluzowanie małych jednostek bez wykorzystania całej śluzy. Obecnie przez śluzę po prostu się przepływa, ponieważ spadek wody wynosi mniej niż pół metra. Przez śluzę Piaskową można jednak płynąć tylko w jednym kierunku, w górę rzeki. W kierunku przeciwnym płynie się upustem powodziowym Klary. Choć śluza nie służy już do transportu, jest wykorzystywana przez coraz dynamiczniej rozwijającą się turystykę wodną. Przyczyniło się do tego powstanie kilku przystani czy Zatoki Gondoli.

Długość śluzy wynosi nieco ponad 31 m, szerokość 5,3 m, piętrzenie 0,2 m.