Odra Centrum niebawem stanie w centrum Odry

O Odra Centrum – nowej inicjatywie Kamila Zaremby i fundacji OnWater.pl – pisaliśmy kilka miesięcy temu, kiedy ważyły się losy tego pływającego po rzece obiektu. Dziś prace nad dokończeniem budynku trwają w najlepsze i już niebawem wrocławianie oraz przyjezdni będą mogli skorzystać z bogatej oferty edukacyjnej i nie tylko, jaką zaplanowano dla tego obiektu.

Budynek z tygodnia na tydzień nabiera kształtów. Strop z sufitem i ściany już stoją, a sam budynek zacumowano na wodzie tuż przy Moście Milenijnym, gdzie trwają prace nad jego wykończeniem. Ostatnio wstawiono także okna. Odra centrum będzie dosyć dużym obiektem pływającym. 400 m kw. na pierwszym poziomie oraz 400 m kw. na tarasie z pewnością umożliwią wykorzystanie wszystkich funkcji, jakie będzie pełnił. Docelowym miejscem dla tego obiektu będzie odcinek Odry tuż obok Mostu Grunwaldzkiego, czyli po sąsiedzku z pierwszym we Wrocławiu i w Polsce domem na wodzie.

Jakie funkcje będzie pełniła Odra Centrum?

Podstawową rolą Odra Centrum będzie założenie swego rodzaju szkoły, w której w innowacyjny i nowoczesny sposób będą prowadzone warsztaty i ciekawe zajęcia, rozszerzające wiedzę dzieci i dorosłych na temat Odry oraz podwodnego świata. Z ośrodka edukacyjnego będą wychodzili młodzi Odrzanie, wyposażeni w wiedzę ekologiczną, związaną z życiem rzeki. Sam obiekt również zostanie wyposażony w nowoczesne rozwiązania ekologiczne, jak panele fotowoltaiczne, panele słoneczne, oświetlenie LED. Stanie się też naturalnym siedliskiem ptactwa wodnego. Zielona elewacja będzie w stanie wyprodukować większe ilości tlenu, a jednocześnie zapobiegnie nagrzewaniu się wnętrz obiektu, zmniejszając tym samym konieczność korzystania z klimatyzacji.

Odra Centrum, poza swoją ekologiczną i edukacyjną funkcją, będzie także miejscem, w którym przypływające statki z innych miast w Polsce i za granicą będą mogły uzupełnić zapasy wody pitnej, wyładować śmieci czy ścieki albo po prostu zaczerpnąć potrzebnych informacji.

Przepłynięcie i wielkie otwarcie już za rok

Prace wykończeniowe potrwają do końca października tego roku, a przepłynięcie obiektu na właściwe miejsce i jego uroczyste otwarcie będziemy mogli obserwować wiosną 2019 roku. Przemieszczenie tego wielkiego budynku może okazać się nie lada wyzwaniem. Planowo ma potrwać około 10 godzin i angażować około 30 osób. Po drodze obiekt Odra Centrum pokona cztery śluzy, minie kilkanaście mostów zanim zostanie zacumowany przy Moście Grunwaldzkim.