Odra Cup 2011

Wyścigi wioślarskich ósemek studenckich mają we Wrocławiu kilkunastoletnią tradycję. Początkowo, wzorem najstarszych wyścigów studenckich na świecie Oxford-Cambridge rozgrywanych na londyńskiej Tamizie od 1829 roku, na wrocławskiej Odrze w wioślarskie szranki stawały ósemki reprezentujące dwie największe uczelnie wyższe w regionie – Politechnikę i Uniwersytet Wrocławski. Po raz pierwszy studenci tych uczelni wiosłowali przeciw sobie w 1997 roku.

WIĘCEJ INFORMACJI O ODRA CUP 2011 ZNAJDZIESZ >>TUTAJ<<

Po 10 latach zmagań wyścigi studenckie ewoluowały i postanowiono rozszerzyć formułę. Do rywalizacji zaproszono reprezentantów najlepszych uczelni z kraju i zagranicy, tak by rósł zarówno poziom rywalizacji międzyuczelnianej, jak i satysfakcja uczestników z udziału w tego typu imprezie. Tak zrodziła się idea Odra Cup, czyli Pucharu Odry. Wioślarskie zmagania studentów swoją inaugurację miały w majowy weekend 2007 roku w powiązaniu z największym studenckim świętem – Juwenaliami.

Od tej pory każdego roku to właśnie w maju na odrzańskie tory wypływają ósemki studentów. Oprócz wrocławskich osad Politechniki i Uniwersytetu, nad Odrę chętnie przybywają reprezentanci m.in. University of Oxford, Imperial College of London, UMK Toruń, Czech i Berlina. Rywalizacja jest zawsze niezwykle zacięta, a największych emocji dostarcza bieg finałowy, w którym cztery najlepsze osady wyłonione w drodze wcześniejszych eliminacji walczą o prymat zwycięzcy Pucharu Odry.

Aby przybliżyć wrocławianom zarówno rzekę, jak i jeden z najstarszych tradycyjnych sportów, jakim jest wioślarstwo, wyścigi odbywają się w samym centrum miasta, w okolicach Ostrowa Tumskiego. Przy tej okazji organizatorzy Pucharu Odry przygotowują piknik wioślarski, na który chętnie przybywają całe rodziny z dziećmi, by czerpać ze sportowo-rekreacyjnych atrakcji. Śladami brytyjskich prekursorów wrocławianie tłumnie przybywają nad brzegi Odry, by na żywo śledzić wyścigi najbardziej szlachetnej studenckiej konkurencji wioślarskiej – ósemek mężczyzn.

W dotychczasowej rywalizacji Pucharu Odry na najwyższym podium stawały reprezentacje Politechniki Wrocławskiej , Univeristy of Oxford czy UMK Toruń. Medale i puchar dla zwycięskiej osady wręcza, tradycyjnie już, prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, oficjalny Patron imprezy, podnosząc tym samym rangę zmagań wiosłujących studentów.

Już dziś zapraszamy w dniu 15.05.2011 na tegoroczną IV edycję Pucharu Odry 2011, która bez wątpienia będzie świadectwem, że w majowy weekend do Wrocławia zjeżdżają najlepsi wioślarze wśród studentów.

W tegorocznych regatach poza osadami Politechniki Wrocławskiej i Uniwersytetu Wrocławskiego wystąpią uniwersyteckie zespoły z  Bremy, Lubljany, Krakowa, Szczecina, Warszawy i Torunia.

Małgorzata Pawlak