Odrarium w ZOO pnie się w górę. Wkrótce zajrzymy pod powierzchnię rzeki

We wrocławskim ZOO od kilku miesięcy trwa budowa Odrarium, czyli obiektu, w którym będzie można podziwiać faunę i florę Odry – od jej źródeł aż do ujścia. Opiewająca na ponad trzy miliony złotych inwestycja powinna być gotowa jeszcze w tym roku.

Budowa Odrarium we wrocławskim ogrodzie zoologicznym ruszyła jesienią zeszłego roku. Aktualnie stoją już ściany zbiorników, w których pływać będą odrzańskie ryby, a jak zapewniają przedstawiciele ZOO, wkrótce ruszy montaż szyb, przez które będziemy podglądać zwierzęta i wystroju obiektu.

Choć ogród zoologiczny kojarzy się ze zwierzętami egzotycznymi, to w myśl powiedzenia swego nie znacie, cudze chwalicie chcemy wzbogacić kolekcję akwarium o nową, zewnętrzną ekspozycję rodzimej fauny i flory. Celem jaki przyświecał, było przybliżenie zwiedzającym rzeki Odry, od jej źródeł, aż po ujście do morza – tłumaczą w ZOO.

Obiekt będzie składał się z kilku basenów – jeden ma odwzorowywać górski początek rzeki (znajdzie się tam m.in. wodospad), kolejne pokażą środkowy nurt, starorzecze i Dolną Odrę. Zobaczymy tam ryby zarówno słodkowodne (sumy, leszcze bolenie, karpie, karasie czy szczupaki), jak i słonowodne (m.in. flądry czy płastugi), które żyją przy ujściu rzeki do Bałtyku.

Pomiędzy zbiornikami wodnymi powstanie ścieżka edukacyjna dla młodszych gości ZOO, dzięki której będzie można poznać historię Odry i jej wykorzystywaniu na przestrzeni dziejów, dowiedzieć się więcej o aspektach środowiskowych i skażeniach, a nawet o tym, jak działają filtry do oczyszczania wody.

Rozbudowany zostanie też wybieg dla ptactwa i żółwi błotnych, powstanie również grota dla zwiedzających.

Projekt obiektu opracowała wrocławska pracownia CREO PROJECT, a generalnym wykonawcą jest spółka Feroma. Cała inwestycja opiewa niemal na 3,3 mln złotych, z czego 2,8 mln zł pokryje dotacja z wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej.
Pierwsi goście odwiedzą Odrarium jeszcze w tym roku.