Odrarium we Wrocławiu. Budowa ruszy już jesienią

Jesienią we wrocławskim ZOO ruszy budowa Odrarium, dzięki któremu każdy odwiedzający z bliska będzie mógł przyjrzeć się ekosystemowi rzeki. – Pokażemy faunę i florę Odry od jej źródeł aż do ujścia – zapowiadają przedstawiciele ogrodu zoologicznego.

Pierwotnie budowa Odrarium miała ruszyć jesienią 2011 roku. Ale w międzyczasie we wrocławskim ZOO rozpoczęto prace nad Afrykarium, a także nad terrarium dla anakond czy wybiegiem dla nosorożców indyjskich. Jak tłumaczył dyrektor ogrodu zoologicznego Radosław Ratajszczak, gdyby jednocześnie zaczęła się budowa Odrarium, nie byłoby już miejsca dla zwiedzających.

ZOO starało się o dofinansowanie inwestycji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, gdzie złożony został projekt opiewający na 3,2 mln złotych. Dofinansowanie przyznano, a to pozwoliło władzom ogrodu zoologicznego na ogłoszenie przetargu. Prace mają ruszyć pod koniec września, a zwycięzca postępowania na ich wykonanie będzie miał 9 miesięcy.

Dzięki Odrarium każdy gość wrocławskiego ZOO będzie mógł dogłębnie poznać ekosystem Odry.

Choć ogród zoologiczny kojarzy się ze zwierzętami egzotycznymi, to w myśl powiedzenia swego nie znacie, cudze chwalicie chcemy wzbogacić kolekcję akwarium o nową, zewnętrzną ekspozycję rodzimej fauny i flory. Celem jaki nam przyświecał było przybliżenie zwiedzającym rzeki Odry, od jej źródeł,aż po ujście do morza – tłumaczą przedstawiciele ogrodu zoologicznego.

Kompleks składać będzie się z kilku basenów – jeden ma odwzorowywać górski początek rzeki (znajdzie się tam m.in. wodospad), kolejne pokażą środkowy nurt oraz starorzecze. Zobaczymy tam takie ryby jak sumy, leszcze bolenie, karpie, karasie czy szczupaki. W ostatnim basenie czekać będą z kolei ryby słonowodne, które żyją przy ujściu Odry jak choćby flądry czy płastugi.

Nie samymi jednak rybami ekosystem Odry przecież stoi. Nie zabraknie więc miejsca na zamieszkujące starorzecza, choć coraz rzadziej spotykane, żółwie błotne, a nad naszymi głowami będą fruwały ptaki: kaczki, bataliony czy bączki.

Pomiędzy zbiornikami wodnymi powstanie pasaż – ścieżka edukacyjna dla młodszych gości ZOO, dzięki której będzie można poznać historię Odry i jej wykorzystywaniu na przestrzeni dziejów, dowiedzieć się więcej o aspektach środowiskowych i skażeniach, a nawet o tym, jak działają filtry do oczyszczania wody.

Cała ekspozycja zostanie przykryta wolierą, która umożliwi swobodny lot różnym gatunkom ptaków. Projekt Odrarium opracowała wrocławska pracownia architektoniczno-budowlana CREO PROJECT.