Ognisty show Groupe F podczas Europejskiego Kongresu Kultury

W trakcie Europejskiego Kongresu Kultury do Wrocławia przyjedzie jeden z najbardziej znanych teatrów pirotechnicznych na świecie – Groupe F. Ich spektakl zaplanowano na 9 września na Wyspie Słodowej.

Groupe F założył w 1990 roku „ognisty wizjoner” Christophe Berthonneau wraz z Ericiem Noelem – wynalazcą skomplikowanych narzędzi i maszyn scenicznych. Ich pierwszym przedstawieniem były „Ptaki ognia”.

Teraz Groupe F to ponad czterdzieści osób – aktorów, muzyków, plastyków, reżyserów, architektów. Pracowali na wszystkich kontynentach, realizując spektakle pełne płomieni oraz ogromne pokazy fajerwerków.

Najbardziej znane dokonania Groupe F to iluminacja i fajerwerki sylwestrowe wokół Wieży Eiffla 1999/2000, fajerwerki na Stade de France w czasie Mundialu w 1998, zamknięcie Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie, oprawa wizualna tournée Bjoerk, uroczystości 700-lecia Bilbao, otwarcie Mostu Milenijnego na Tamizie i iluminacja Big Bena w Londynie, otwarcie Burdż Chalifa w Dubaju. Teraz artyści z Groupe F szykują się do desantu na wrocławską Wyspę Słodową, gdzie odbędzie się symultaniczne widowisko przygotowane specjalnie na Europejski Kongres Kultury. Inspiracją nowego spektaklu stała się zabytkowa część Wrocławia, rozrzucona na wyspach połączonych mostami, pełna zieleni. Architektura i charakter tego miejsca nasunęły artystom skojarzenia z ideą demokracji. Dlatego widowisko będzie rozgrywało się na kilku planach, które mają symbolizować to, co prywatne i to, co wspólne, publiczne.

Each one and Everybody, spektakl plenerowy
Groupe F

9 września, godz. 21.30 Wyspa Słodowa

informacje o biletach