Pociągi z Poznania do Wrocławia jeżdżą już nowym mostem nad Odrą

Właśnie zakończyła się modernizacja jednej z dwóch konstrukcji półkilometrowego mostu nad Odrą, łączącego Popowice i Osobowice. Od 13 stycznia pociągi jeżdżą już po nowym torze, a kolejarze rozpoczęli kompleksową przebudowę sąsiedniego toru na trasie z Wrocławia do Poznania.

Kolejowy most nad Odrą, którego gruntowny remont trwa od jesieni 2012 roku, znajduje się na odcinku między stacjami Wrocław Popowice i Wrocław Osobowice. Przeprawa składa się z dwóch równoległych obiektów mostowych: wschodniego i zachodniego.

W poniedziałek 13 stycznia zakończyła się modernizacja zachodniej konstrukcji. Jak zapewniają kolejarze, po zakończeniu wszystkich prac pociągi pojadą przez most z prędkością 160 km/h.

Prace objęły wymianę stalowego przęsła nurtowego. Do demontażu i przesunięcia kratownicy na ląd wykorzystano barkę, system siłowników i lin. Żelbetowe elementy, w tym 29 filarów na terenie zalewowym, gruntownie sprawdzono, odnowiono i wzmocniono. Na moście położono nowy tor i zamontowano sieć trakcyjną – wylicza Mirosław Siemieniec, rzecznik PKP PLK.

Całkowita długość mostu wynosi blisko pół kilometra. 131 metrów mierzy nowe stalowe przęsło montowane z elementów na placu budowy i stopniowo przesuwane nad rzeką. Pozostała konstrukcja żelbetowa przebiega nad terenem zalewowym.

Z modernizacją mostu związana jest przebudowa dwóch sąsiednich wiaduktów: nad Groblą Kozanowską i nad ul. Osobowicką, a także nowego przystanku Wroclaw Osobowice Cmentarz, położonych na trasie pierwszego z modernizowanych torów – dodaje Mirosław Siemieniec.

W styczniu prace kontynuowane będą na wschodnim moście Osobowickim i sąsiednim torze. Zakończenie wszystkich robót planowane jest jeszcze w bieżącym roku.

Koszt modernizacji mostów wynosi około 41 mln zł. Bezpośrednim wykonawcą jest firma Intercor z Zawiercia.

Przebudowa mostu na Odrze prowadzona jest w ramach modernizacji linii kolejowej E 59 Wrocław – Poznań. Po jej zakończeniu czas podróży ze stolicy Dolnego Śląska do granicy województwa skróci się o 20 minut.