Polinka już po pierwszym kursie. Niedługo pofruniemy nad Odrą

Podróż podniebną kolejką trwa średnio dwie minuty. W czasie jednego przejazdu do wagonika może wejść 15 osób.

Kolejka Politechniki Wrocławskiej przeszła właśnie pierwsze testy. W czwartek, 29 sierpnia po raz pierwszy pofrunęła nad Odrą, jeszcze bez pasażerów. Jak pisze Pryzmat PWr, pierwsze techniczne testy gondoli zakończyły się sukcesem, a wieczorem Polinka gładko sunęła po linie nad rzeką. Wszystko zatem wskazuje na to, że już za miesiąc pojadą nią pierwsi studenci.

Budowa kolejki rozpoczęła się pod koniec kwietnia 2013 roku. Politechnika Wrocławska oficjalnie przekazała teren pod inwestycję firmie Doppelmayr Polska. Wbicie pierwszej łopaty przy ul. Na Grobli nastąpiło 25 kwietnia, natomiast na Wybrzeżu Wyspiańskiego – 6 maja.

Dzięki nowemu połączeniu studenci i pracownicy naukowi znacznie szybciej pokonają odległość dzielącą te dwa miejsca – do tej pory zmuszeni byli chodzić lub jeździć przez most Grunwaldzki. Do laboratoriów przy ul. Na Grobli będą przez Odrę przeprawiać się przede wszystkim studenci budownictwa, geoinżynierii, górnictwa i geologii czy mechaniki.

Dwuprzystankowa kolejka linowa ma 371 metrów długości, a w dwóch kabinach (z których każda pomieści 15 osób) w ciągu godziny w każdym z kierunków przejedzie 366 osób. Średni czas podróży wyniesie niespełna 2 minuty. Koszt budowy kolejki to 12,7 mln złotych.