Powstał kolejny portal o wrocławskiej Odrze. Tym razem w całości przeznaczony dla dzieci

źródło: youtube.com

źródło: youtube.com

W marcu ruszyła platforma edukacyjna www.eODRA.pl. Z miłości do rzeki założyła ją fundacja Onwater.pl. Nowy serwis jest pełen treści informacyjnych i ciekawostkowych, związanych z wodą i ekologią. Ma również swój kanał youtube, gdzie prezentowane będą atrakcyjne animacje.

Propagowanie wiedzy o Odrze rozpoczyna się modułem ochrona środowiska, w którym znajdują się treści (lekcje), zadania oraz animacje prezentujące, czym dla człowieka jest woda oraz co zagraża jej czystości. W prosty, przejrzysty i przyjazny sposób omawia najpopularniejsze źródła zanieczyszczenia rzek, wskazując równocześnie, w jaki sposób nasze codzienne zachowania mogą szkodzić naturze.

Jednak nadrzędnym celem platformy jest pozytywne motywowanie do zmiany postaw i zachowań, dlatego poprzez edukację, uwaga została skoncentrowała,  nie tylko na samym problemie braku czystej wody, ale zdecydowanie bardziej, na  konstruktywnym poszukiwaniu dobrych rozwiązań. Platforma daje odpowiedź co Ty możesz zrobić dla rzeki, zaczynając od porannej toalety we własnej łazience, kończąc na aktywnych postawach obywatelskich i  świadomej konsumpcji.

Platforma eODRA.pl uczy o sprawach ważnych, ale i trudnych, zatem aby nie było zbyt ciężko i zbyt nudno, powstało także kilkanaście wspaniałych animacji, które pomogą zobrazować omawiane treści. W przygotowaniu animacji pomógł znany wrocławski rysownik Andrzej Tylkowski.

Treści platformy zostały podzielone na trzy poziomy trudności, opracowane i dostosowane do założeń podstawy programowej szkoły podstawowej, gimnazjum oraz szkół ponadgimnazjalnych. Dodatkowo, opracowane zostały także zestaw materiałów dydaktycznych dla nauczyciel (prezentacje, scenariusze lekcji), aby mogli oni wykorzystywać platformę eODRA.pl również w ramach zajęć szkolnych.

Docelowo, platforma edukacyjna eODRA.pl będzie stanowić kompendium wiedzy na temat rzeki Odry, w zakresie jej historii, geografii oraz fauny i flory. Znajdą się w niej również treści popularyzujące odpowiedzialne i bezpieczne zachowania nad wodą.

Platforma edukacyjna eODRA.pl powstała w ramach „Kompleksowego programu edukacyjnego na temat ochrony środowiska naturalnego rzek i akwenów Wrocławia, dla dzieci i młodzieży, współfinansowanego ze środków gminy Wrocław oraz dzięki staraniom Fundacji Onwater.pl