Prapremierowe otwarcie Hydropolis. Będziemy mieć największe w Polsce centrum wiedzy o wodzie

fot. Print Screen http://hydropolis.pl/

fot. Print Screen http://hydropolis.pl/

Na Grobli powstaje Hydropolis – największe w Polsce centrum wiedzy o wodzie. Przy ulicy Oławskiej pojawiły się już pierwsze elementy wystawy – peryskopy, które są zapowiedzią Dni Otwartych. Od 13 do 15 listopada centrum odwiedzi 1600 osób. Pozostali będą musieli poczekać na oficjalne otwarcie, które zaplanowano w grudniu.

Wystawa Hydropolis będzie dostępna dla zwiedzających od grudnia. Zajmie zabytkowe wnętrze XIX-wiecznego podziemnego zbiornika, który do tej pory nie był przystosowany do potrzeb zwiedzających. XIX-wieczny zbiornik wody czystej trzeba było dostosować do nowej funkcji. Dzięki tym staraniom przestrzeń wystawowa liczy aż 4000 m², które podzielono na 8 stref tematycznych: „historię inżynierii wodnej”, „strefę relaksu”, przestrzeń „człowiek i woda”, „miasto i woda”, „wystawy czasowe”, „strefę dla dzieci”, „stany wody”, „głębiny” i „planetę wody”.

Póki co obiekt zobaczyli jedynie dziennikarze. Ale już niebawem nadarzy się kolejna okazja na odwiedzenie Hydropolis, jeszcze przed oficjalnym otwarciem. Od 13 do 15 listopada zaplanowano Dni Otwarte, podczas których nie tylko przedstawiciele mediów, ale i mieszkańcy miasta będą mogli odwiedzić centrum wiedzy o wodzie. Wejściówki będzie można wygrać w ramach konkursów organizowanych przez lokalne miedia. Na rozdanie czeka 1600 biletów.

Co zobaczymy wewnątrz?

Sala „Głebiny” poświęcona będzie historii odkrywania morskich i oceanicznych głębin, a także faunie , która żyje w ciemnościach, dzięki bioluminescencji i pomimo trudnych warunków, które tworzą m.in. ekosystemy kominów hydrotermalnych, gdzie temperatura wody dochodzi do 400°C. W strefie „Ocean życia” dzieci i dorośli znajdą multimedialne gry, w których pobawią się z delfinami, zadbają o czystość raf koralowych oraz odkryją mityczne potwory wodne.

W pozdziemnym Hydropolis nie zabraknie również wodnych wynalazków wielkich starożytnych inżynierów oraz wyjątkowo wiernnie oddanych modeli statków – od starożytnych po dzisiejsze.

Pojawienie się peryskopów przy ulicy Oławskiej jest najlepszym dowodem tego, że trwają ostatnie prace wykończeniowe. Specjaliści sprawdzają funkcjonowanie wszystkich urządzeń i montują ostatnie instalacje i eksponaty.