Przedmieście Oławskie ze zrewitalizowanym brzegiem rzecznym

Wrocław to nie tylko Odra. Przez długi czas zapominało się o mniejszej siostrze naszej granicznej rzeki, Oławie. Biorąca swój początek na Przedgórzu Sudeckim rzeka ma 91 kilometrów i jest bardzo ważna dla miasta ze względu na zaopatrywanie je w wodę. Jej historia była równie chwalebna: Oława zasilała niegdyś fosę miejską Wrocławia i nieistniejącą już wewnętrzną fosę, czyli tak zwaną Czarną Oławę, która powstała już w XIII wieku. Niestety wojska napoleońskie całkowicie zlikwidowały tę wewnętrzną linię obrony, a dziś przebiega przez nią m.in. Trasa W-Z.

Przedmieście Oławskie 4Przedmieście Oławskie 3

 

 

 

 

 

Wrocław wraz z Ministerstwem Rozwoju postanowił przywrócić Oławie dawny blask i znaczenie, chociaż zmienią jego charakter na bardziej dostępny dla mieszkańców. Zaakceptowany został Lokalny Program Rewitalizacji na lata 2016-2018. – Program został uchwalony przez Radę Miejską Wrocławia, a następnie zaakceptowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego i Ministerstwo Rozwoju. Dzięki temu możemy starać się o środki z Unii Europejskiej – mówi Grażyna Adamczyk-Arns, prezes spółki Wrocławska Rewitalizacja. – Chcemy, żeby rzeka Oława ponownie stała się dostępna dla mieszkańców Wrocławia. Działania rewitalizacji na Nadodrzu przyniosły pozytywne efekty. Teraz nadszedł czas na Przedmieście Oławskie – dodaje.

Ważnym zadaniem stojącym przed miastem będzie rewitalizacja Przedmieścia Oławskiego oraz odnowienie i zagospodarowanie nabrzeży Oławy. Zdaniem Adamczyk-Arns nabrzeża mają duży potencjał rekreacyjny i mogą stać się miejscem odpoczynku oraz spotkań nie tylko dla mieszkańców osiedla, ale całego miasta, być może nawet stanie się zachętą do odwiedzenia miejsca przez tych, którzy jeszcze nigdy tu nie byli. – Oława jest w centrum Wrocławia, a będąc tutaj ma się wrażenie, że jest się na Mazurach. To ewenement w skali miasta – zauważa prezes spółki.

Przedmieście Oławskie

Aktualnie na Przedmieściu Oławskim nie ma przestrzeni, w której można się spotkać. Lokalny Program Rewitalizacji ma zmienić tę sytuację. W planach są teraz koncepcje dwóch oficyn, które będą mogły spełniać funkcję miejsca aktywności lokalnej, integrującej mieszkańców. Równolegle tworzony jest bank lokali, które będą udostępniane na preferencyjnych warunkach dla działalności kulturalnych, gospodarczych i społecznych. W ramach programu planowane jest również odnowienie i zagospodarowanie podwórek.

Nad Oławą powstaną również nowe apartamentowce, które mają na celu poprawę wizerunku nabrzeża. Za inwestycję odpowiada Angel River, który postawi dwa luksusowe budynki przy ulicy Walońskiej (dziewięciopiętrowy i siedemnastopiętrowy), ponadto zmodernizowane zostanie skrzyżowanie ulic Traugutta i Mierniczej. Ulica Miernicza uzyska swoje przedłużenie w postaci drogi prowadzącej do Angel River, dzięki czemu mieszkańcy będą mogli dotrzeć tędy do rzeki, usiąść nad wodą, zjeść lunch czy po prostu spotkać się ze znajomymi.

– Angel River jest spójny z Lokalnym Programem Rewitalizacji. Nasz projekt maksymalnie otwiera się na rzekę i wykorzystuje jej atuty. Angel River odzyska Oławę dla miejskiego stylu życia, dzięki pomostom na rzece czy promenadzie – mówi Natalia Sawicka, dyrektor sprzedaży i marketingu Angel River.

Przedmieście Oławskie 2

Pozostaje czekać na efekty zabiegów upiększających i odświeżających brzegi Oławy, które mają szansę stać się kolejnym ulubionym miejscem spotkań Wrocławian. Te miejsce o bogatej historii może nareszcie zacząć nowy, piękny rozdział i przekonać do siebie tych, którzy jeszcze nie mieli powodu, by odwiedzić ten zakątek miasta.