Przystań Politechniki Wrocławskiej w nowej odsłonie. Nad rzeką staną krasnale

Ósemka wioślarska krasnaliPrzystań pięknieje z dnia na dzień. Niebawem ozdobią ją figurki wrocławskich krasnali, które na cześć reprezentacji Politechniki Wrocławskiej w wioślarstwie zostały zaprojektowane tak, by zagrzewać do rywalizacji.

Prace remontowe przy przystani są już na ukończeniu. Pomosty są już gotowe, a remont całego nabrzeża może potrwać jeszcze do maja. Z pewnością zakończy się do najbliższej edycji Odra River Cup 2016, która zaplanowana jest na 28 maja.

Wtedy też z całą pewnością będziemy mogli podziwiać drużynę nowych krasnali. Nad rzeką stanie ósemka wioślarska krasnali wraz ze śliczną sterniczką. Krasnale oczywiście zostały uchwycone w trakcie wiosłowania. Na załączonych zdjęciach brakuje im jedynie łodzi, wioseł oraz dziewiątego krasnala do pełnego składu. To nad nim artystka – Beata Zwolańska-Hołod – ciągle jeszcze pracuje.

Krasnale ósemki wioślarskiej jak na razie są rzeźbami odlanymi z wosku. Wykonuje je pracownia rzeźbiarska „Zajezdnia”. To nie pierwszy krasnal, który wyszedł z tej pracowni. W ciągu 10 lat w tym jednym miejscu powstało od 100 do 150 krasnali. Zazwyczaj praca nad jednym krasnalem trwa nieco ponad miesiąc, jednak bardziej skomplikowane projekty (takie, jak ósemka wioślarska) potrafią zająć nawet pół roku.

  • Michał Ingielewicz

    Super pomysł!
    Tylko na ósemce wioślarskiej, wbrew nazwie, jest 9 osób (ośmiu wiosłujących + sternik), a na modelu brakuje jednego wioślarza ;-).