Puchar Odry 2012

Wyścigi wioślarskich ósemek studenckich mają we Wrocławiu kilkunastoletnią tradycję. Początkowo, wzorem najstarszych wyścigów studenckich na świecie Oxford-Cambridge, zapoczątkowanych w Wielkiej Brytanii w 1829 roku i wciąż rozgrywanych na londyńskiej Tamizie, na wrocławskiej Odrze w wioślarskie szranki stawały ósemki reprezentujące dwie największe uczelnie wyższe w regionie – Politechnikę i Uniwersytet Wrocławski. Po raz pierwszy studenci tych uczelni wiosłowali przeciw sobie w 1997 roku.

Po 16 latach zmagań wyścigi studenckie ewoluowały i postanowiono rozszerzyć formułę. Do rywalizacji zaproszono reprezentantów najlepszych uczelni z kraju i zagranicy, tak by rósł zarówno poziom rywalizacji międzyuczelnianej, jak i satysfakcja uczestników z udziału w tego typu imprezie. Tak zrodziła się idea Odra Cup, czyli Pucharu Odry. Wioślarskie zmagania studentów swoją inaugurację miały w majowy weekend 2007 roku, w powiązaniu z największym studenckim świętem – Juwenaliami.

Od tej pory, każdego roku, to w maju właśnie na odrzańskie tory wypływają ósemki studentów. Oprócz wrocławskich osad Politechniki i Uniwersytetu, nad Odrę chętnie przybywają reprezentanci m.in. University of Oxford, Imperial College of London, UMK Toruń, Czech, Berlina, Bremen. Rywalizacja jest zawsze niezwykle zacięta, a największe emocje dostarcza bieg finałowy, w którym to dwie najlepsze osady wyłonione w drodze wcześniejszych eliminacji, walczą o prymat zwycięzcy Pucharu Odry.

Aby przybliżyć wrocławianom zarówno rzekę, jak i jeden z najstarszych tradycyjnych sportów, jakim jest wioślarstwo, wyścigi odbywają się w samym centrum miasta w okolicach Ostrowa Tumskiego. Przy tej okazji, organizatorzy Pucharu Odry przygotowują piknik wioślarski, na który chętnie przybywają całe rodziny z dziećmi, by czerpać ze sportowo-rekreacyjnych atrakcji. Śladami brytyjskich prekursorów wrocławianie tłumnie przybywają nad brzegi swojej rzeki Odry, by na żywo śledzić wyścigi najbardziej szlachetnej studenckiej konkurencji wioślarskiej – ósemek mężczyzn.

W dotychczasowej rywalizacji Pucharu Odry na najwyższym podium stawały wioślarskie osady Politechniki Wrocławskiej (2007), Univeristy of Oxford (2008) i UMK Toruń (2009). Medale i puchar dla zwycięskiej osady wręcza tradycyjnie już – prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, oficjalny Patron imprezy, podnosząc tym samym rangę zmagań wiosłujących studentów.

Już dziś zapraszamy na tegoroczną edycję Pucharu Odry 2012, która bez wątpienia będzie świadectwem, że w majowy weekend do Wrocławia zjeżdżają najlepsi wioślarze wśród studentów, a może i najlepsi studenci wśród wioślarzy.

Małgorzata Pawlak


 

RAMOWY PROGRAM REGAT ODRA CUP 12.05.2012

11.00 – 12.00 WYŚCIGI ÓSEMEK PARAMI  – ELIMINACJE

5 WYŚCIGÓW PO DWIE ZAŁOGI NA DYSTASIE 1000 m CO 15 MINUT,

11.00 PIERWSZA PARA – ELIMINACJA A

11.15 DRUGA PARA – ELIMINACJA B

11.30 TRZECIA PARA – ELIMINACJA C

11.45 TRZECIA PARA – ELIMINACJA D

12.00 OSTATNIA PARA – ELIMINACJA E – OFICJALNY XVI WYŚCIG ÓSEMEK

UNIWERSYTET WROCŁAWSKI – POLITECHNIKA WROCŁAWSKA

DEKORACJA OSAD UNIWERSYTETU WROCŁAWSKIEGO I POLITECHNIKI WROCŁAWSKIEJ

PO KAŻDYM WYŚCIGU OFICJALNA PREZENTACJA OSAD DLA PUBLICZNOŚCI

12.30 – 13.30 MŁODZIEŻOWE REGATY NA MAŁYCH TYPACH ŁODZI NA DYSTANSIE 500 m  WG PROGRAMU

14.00-14.20  WYŚCIGI ÓSEMEK 500 m  – PÓŁFINAŁY W/G ZASADY:

14.40   WYŚCIGI ÓSEMEK  – FINAŁY WG ZASADY:
500 m

14.40 – FINAŁ C :    
 
14.50 – FINAŁ B :

 14.50 – FINAŁ A :

DEKORACJA PIERWSZYCH TRZECH OSAD REGAT ODRA CUP

15.15 ZAKOŃCZENIE REGAT


Oficjalny skład regat:

1. KS AZS POLITECHNIKA WROCŁAWSKA
2. FRANCJA PARYŻ
3. SZCZECIN ZACHODNIOPOMORSKI UNIWERSYTET TECHNICZNY
4. SŁOWENIA UNIWERSYTET PRIMORSKA KOPER
5. NIEMCY UNIWERSYTET BREMEN
6. AZS UNIWERSYTET M. KOPERNIKA TORUŃ
7. UNIWERSYTET WROCŁAWSKI
8. POLITECHNIKA WROCŁAWSKA
9. UNIWERSYTET WARSZAWSKI
10. UNIWERSYTET JAGIELOŃSKI KRAKÓW