Studenci Politechniki Wrocławskiej na zajęcia będą jeździć kolejką nad Odrą

Już w przyszłym roku studenci Politechniki Wrocławskiej będą mogli przejechać z kampusu na Wybrzeżu Wyspiańskiego do Geocentrum przy ul. Na Grobli kolejką linową nad Odrą. Zajmie to niecałe trzy minuty. Władze PWr właśnie ogłosiły przetarg na zaprojektowanie i wybudowanie inwestycji.

W ciągu godziny kolejka o długości 480 metrów przewiezie 370 osób w każdym z dwóch kierunków. Między Wybrzeżem Wyspiańskiego a ul. Na Grobli będą kursować dwie kabiny mieszczące po 15 osób, poruszające się z prędkością nawet 5 m/s. Podróż kolejką zajmie około 2,5 minuty.

Pomysł wybudowania połączenia przez Odrę pojawił się, bo już wkrótce studenci Politechniki Wrocławskiej część zajęć będą odbywać w nowo budowanym kampusie przy ul. Na Grobli. Powstaje tam kompleks edukacyjno-badawczy Geocentrum, gdzie przeniosą się wydziały: geoinżynierii, górnictwa i geologii; budownictwa lądowego i wodnego; inżynierii środowiska oraz mechaniczno-energetycznego.

Wiemy na pewno, że za darmo jeździć nad Odrą będą mogli studenci i pracownicy Politechniki Wrocławskiej (kolejka jest budowana przede wszystkim dla nich), a także osoby posiadające ważny bilet okresowy zakodowany na Urbancard. Wszyscy pozostali (w tym turyści, dla których kolejka może stać się jedną z atrakcji) będą musieli najprawdopodobniej kupić jednorazowy bilet. Ustalenia co do szczegółów tego rozwiązania trwają.

Inwestycja, którą po połowie (po 4 mln złotych) sfinansuje uczelnia i magistrat, powstanie w systemie „zaprojektuj i wybuduj”. Zwycięzca przetargu będzie musiał przygotować kompletną dokumentację projektową, wykonać wszystkie roboty budowlane, a na sam koniec zapewnić półroczną obsługę kolejki i przeszkolić personel. Kolejka ma być gotowa w ciągu 11 miesięcy od podpisania umowy.