Tak było na Tumski Cup! Zobacz galerię zdjęć

W sobotę 27 września wszyscy zainteresowani mogli podziwiać wyścigi smoczych łodzi wzdłuż bulwarów Odry. Jednak nie tylko oglądanie wyścigów czekało na odwiedzających. Organizatorzy zadbali o liczne atrakcje, występy muzyczne i taneczne, a same zawody nie ograniczyły się do zmagań profesjonalnych wioślarzy – również drużyny amatorskie mogły wziąć udział w wyścigu.

Na odwiedzających Wyspę Bielarską czekały liczne atrakcje, w tym kiermasze, pokazy karate, występy taneczne, a także konkurs podnoszenia baniek i quiz z wiedzy o dyscyplinach The World Games. Również dla dzieci przewidziano sporo ciekawych zabaw, między innymi konkurs poławiania rybek i rodeo na byczku. Na terenie festiwalu znajdowały się również stoiska – między innymi The World Games 2017, organizatora jednego z aktualnie najważniejszych projektów Wrocławia.

Głównym punktem programu były jednak wyścigi smoczych łodzi, podzielone na dwie kategorie – dla amatorów i zawodowców. W kategorii amator zmierzyło się ze sobą 12 drużyn, złożonych z pracowników lokalnych firm, biznesmenów i samorządowców. Zwycięzcą wyścigu amatorów została drużyna Zespołu Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracja. Za nią uplasowały się kolejno drużyny Volvo i Krajowego Rejestru Długów.

W kategorii zawodowców zwyciężyła drużyna TST. Drugie i trzecie miejsce zajęły osady Klecińskiego Towarzystwa Wioślarskiego, kolejno KTW2 i KTW1.

Osobną kategorią był wyścig pomiędzy drużynami The World Games 2017 i drużyną ESK Wrocław. Wyścig był szczególny, jako że obie organizacje zajmują się organizacją dwóch flagowych projektów miasta Wrocławia– Europejskiej Stolicy Kultury, która odbędzie się  w 2016 roku i The World Games, czyli Igrzysk Sportów Nieolimpijskich, które odbędą się w roku 2017. Obie drużyny rywalizowały ze sobą już podczas poprzedniego Tumski Cup. Wtedy wyścig wygrało TWG. ESK liczyło na rewanż w tym roku, jednak zwycięstwo po raz drugi przypadło TWG.

Zawody i zabawa na Wyspie Bielarskiej zostały zorganizowane przez Hotel Tumski, Barkę Tumską, Fundację Pro Culturae Bono i Pawła Rańdę – srebrnego medalistę Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. Imprezę wspiera Biuro Promocji Miasta Wrocławia.