To pierwsze takie zawody w Polsce! Będą rzucać młotem przez rzekę

Po raz pierwszy we Wrocławiu będzie można wziąć udział w nietypowych zawodach – rzucie młotem przez… Odrę. Zawodom patronuje fundacja im. Kamili Skolimowskiej. Co nas czeka w najbliższą sobotę?

24 maja do Wrocławia zjadą mistrzowie rzutu młotem i dyskiem. W ramach „Rzutów nad Odrą” odbędą się bardzo wyjątkowe zawody. Nad rzeką będą śmigały młoty i dyski. O szczegóły zapytaliśmy jednego z organizatorów, Marcina Rosengartena, dyrektora Fundacji Kamili Skolimowskiej.

WroclawNadOdra.pl: Czy to prawda, że są to pierwsze zawody tego typu na świecie?

Marcin Rosergarten: Na pewno pierwsze w Polsce, może drugie, trzecie na świecie. Jest to zatem wyjątkowe wydarzenie. Sportowcy, którzy wezmą w nich udział będą wykonywać tego typu rzuty po raz pierwszy.

Skąd pomysł na włączenie zawodów lekkoatletycznych do imprezy wioślarskiej?
Chodziło przede wszystkim o połączenie dwóch imprez, które miały się odbywać w tym samym czasie z inicjatywy miasta, żeby wrocławianie nie musieli wybierać, na którą z nich pójdą. Piotr Małachowski, który jest pomysłodawcą tych zawodów, stwierdził, że chce sprawdzić, jak się czuje, gdy trzeba coś przerzucić, a nie tylko rzucić. To dodatkowe wyzwanie. Kolejnym jest niestabilny grunt – zawodnicy rzucają z koła na barce.

Ilu zawodników weźmie udział w rzutach przez Odrę?

W sumie będzie 16 zawodników. Same zawody będą wyglądały standardowo: każdy ma po 6 rzutów, najlepszy wygrywa. Będziemy mieli równoważnych  zawodników dla mistrzów: Piotr Małachowski zmierzy się z Estończykiem Gertem Kanterem, Anita Włodarczyk  – z Rosjanką Tatjaną Łysienko, a  Paweł Fajdek z Krisztiánem Parsem z Węgier.

Czy podczas Odra River Cup będzie możliwość spróbowania swoich sił w rzutach dyskiem lub młotem?

Tak, będą przygotowane gumowe młody do prób dla dzieci, także najmłodsi uczestnicy imprezy będą mogli sprawdzić, czy chcą w przyszłości zająć się tym sportem.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiała Agnieszka Grzegorzewska