Trwa przebudowa jazu na Odrze. Wejście na cypel zamknięte na dłuższy czas

Ruszyły już prace przy przebudowie jazu Wrocław I w centrum miasta, tuż przy moście Pomorskim. Inwestycja – jeden z elementów modernizacji Wrocławskiego Węzła Wodnego – potrwa do października przyszłego roku, a to oznacza, że wejście na popularny wśród młodych ludzi cypel będzie zamknięte.

Cypel na Odrze, na który schodzi się z mostu Pomorskiego, to jedno z miejsc, gdzie w ciepłe, wiosenne i letnie wieczory można spotkać sporo młodych ludzi, spędzających czas na świeżym powietrzu i delektujących się „pod chmurką” wszelakimi napojami.

Dla nich informacja o przebudowie jazu Wrocław to zła wiadomość – na najbliższe kilkanaście miesięcy będą musieli przenieść się na pobliską Wyspę Słodową lub w inne miejsce, bo ze względu na inwestycję Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej wejście na cypel zostało zamknięte.

Jaz Wrocław I to budowla wodna położona na Odrze Południowej, tuż poniżej mostu Pomorskiego Południowego, w sąsiedztwie elektrowni wodnej Wrocław I przy ul. Nowy Świat, pomiędzy kanałem dopływowym do komór turbinowych elektrowni i dolnym awanportem śluzy miejskiej.

W ramach inwestycji jaz stały zostanie przebudowany na jaz klapowy lub powłokowy o obniżonej rzędnej korony progu o ponad 3 m i rzędnej góry zamknięcia 115,65 m npm (obecna korona jazu stałego).

To przedsięwzięcie wymaga wyburzenia istniejącej konstrukcji betonowego progu i wybudowania nowego jazu na obniżonym i wzmocnionym podłożu. Ponadto, w ramach tego zadania, przewidziano wykonanie przepławki dla ryb. Prace wykona spółka Hydrobudowa Gdańsk, a wartość projektu opiewa na ponad 36 milionów złotych. Roboty, które ruszyły jesienią ubiegłego roku, potrwają łącznie dwa lata.

Przebudowa jazu Wrocław I to jeden z elementów modernizacji Wrocławskiego Węzła Wodnego.

Przebudowa Wrocławskiego Węzła Wodnego, razem z modernizacją obwałowań Odry i budową kanału przerzutowego do Widawy zwiększy jego przepustowość do 3100 m3/s. To zagwarantuje Wrocławiowi odpowiednią ochronę przeciwpowodziową – mówi Witold Sumisławski, dyrektor RZGW we Wrocławiu.

Całe przedsięwzięcie pochłonie ponad 1,4 mld zł. Ponad 703 mln zł to pieniądze z budżetu państwa, a blisko 365 mln złotych, w ramach Funduszu Spójności da nam Unia Europejska . Pozostała część niezbędnej kwoty pochodzi z Banku Światowego (prawie 82 mln zł) i Banku Rozwoju Rady Europy (blisko 261 mln zł).

Prace modernizacyjne Wrocławskiego Węzła Wodnego zakończą się w 2014 roku.