Tumski Cup 2019: czym są wyścigi smoczych łodzi?

Wyścigi na smoczych łodziach to niezwykle widowiskowa dyscyplina sportu. Wszystko dzięki temu, że zawody odbywają się na kolorowych łódkach, które wyglądem przypominają baśniowe smoki. Właśnie w takiej scenerii przebiega Tumski Cup we Wrocławiu.

W zawodach biorą udział osady złożone z 8 do 10 zawodników wiosłujących, bębniarza i sternika. Każdy wioślarz ma jedno wiosło. Bębniarz siedzący na dziobie łodzi wybija rytm i i zagrzewa do walki. Sternik siedzący przy rufie koryguje kurs łódki. Długość łodzi wynosi 12,4 m. Jej najbardziej charakterystyczne elementy to smocza głowa i ogon.

Wyścigi są rozgrywane na Odrze, przy Bulwarze Dunikowskiego, na dystansie 250 m.  Odbywają się w 3 kategoriach: Open, Mixt i Ladies. Uczestniczą w nich miłośnicy kajakarstwa i wioślarstwa, reprezentujący firmy, stowarzyszenia, towarzystwa, kluby, służby mundurowe, uczelnie czy szkoły. W zawodach oprócz amatorów mogą brać udział osoby posiadające licencje zawodników – łodzi  smoczych (maksymalnie 2 zawodników lub zawodniczek z licencją w składach osad amatorskich). W pierwszym etapie odbywają się biegi na czas. W biegach finałowych rywalizują między sobą najszybsze osady.

Pierwsze zawody smoczych łodzi w Polsce odbyły się w 1997 roku na Motławie w Gdańsku za sprawą Włodzimierza Schmidta i Jerzego Walczyka. Pomysłodawcą pierwszej edycji wrocławskich wyścigów, Tumski Cup, które odbyły się w 2010 roku, był Paweł Rańda, wioślarz, wicemistrz  olimpijski z 2008 roku, medalista mistrzostw świata i Europy.

Więcej o tym, co mówi legenda o historii wyścigów smoczych łodzi przeczytasz w TYM ARTYKULE.