Tumski Cup- rodzinny piknik nad Odrą

Tumski Cup, czyli coroczne wyścigi smoczych łodzi już na trwałe wpisały się do kalendarza wrocławskich imprez. Zmaganiom zawodników towarzyszą koncerty, konkursy, gry i zabawy.

– Od zawsze chciałem zorganizować zawody wioślarskie jak najbliżej centrum Wrocławia. W grudniu 2009, po przeczytaniu artykułu w Gazecie Wrocławskiej o powstającej restauracji Barka Tumska, postanowiłem zadzwonić do dyrektora Zbigniewa Pasieki i sprzedać swój pomysł na zawody, które promowałyby Odrę, barkę i aktywność sportowo- rekreacyjną na wodzie – wspomina Paweł Rańda, współorganizator Tumski Cup, wicemistrz olimpijski z Pekinu.

Inicjatywa Pawła Rańdy wsparta została także przez panią Ewę Gancarz z Klubu Sportów Wodnych i Rowerowych Pegaz: –W 2005 roku pierwszy raz sprowadziliśmy łodzie smocze aż z Gdańska, ponieważ nie mieliśmy jeszcze własnych, wtedy też przeprowadziliśmy na Ostrowie Tumskim pierwsze takie zawody. Wszystko po to, by reklamować Odrę jako rzekę do aktywnej rekreacji i sportu. No i chyba się udaje – mówi Ewa Gancarz.

Unikatowa impreza na Dolnym Śląsku

Zawody na łodziach przypominających smoki mają w naszym mieście dopiero kilkuletnią tradycję, ale na pewno zdążyły się już wpisać w stały repertuar imprez na rzece. Jak się okazuje, w innych miastach Polski również są organizowane tego typu zmagania, ale nie w tak dużej skali jak we Wrocławiu.

– Nie ma drugich takich zawodów, gdzie firmy i instytucje rywalizują świetnie się bawiąc, a do tego rodziny i kibice mają całodzienny piknik w samym centrum miasta – przekonuje Paweł Rańda.

Tumski Cup to świetna propozycja weekendowa dla całej rodziny. Impreza oprócz sportowego wymiaru, ma też charakter wielkiego, rodzinnego pikniku, ma to zachęcić wrocławian do aktywnego wypoczynku i spędzania czasu na świeżym powietrzu. Oprócz dopingowania zawodników będzie można posłuchać koncertów, wziąć udział w zabawach sportowych, a dla najmłodszych nie zabraknie gier i konkursów z nagrodami.

– Poprzednia, a zarazem pierwsza edycja Tumski Cup przeszła nasze oczekiwania pod każdym względem. Począwszy od ilości zgłoszonych załóg po ilość kibiców podczas samej imprezy. Najlepszym dowodem na zeszłoroczny sukces jest tegoroczna liczba zgłoszonych załóg, która jest prawie dwukrotnie większa – wspomina wicemistrz olimpisjki.

Wystartować w zawodach mogą wszyscy pełnoletni, którzy zbiorą 10 – osobową załogę i wpłacą wpisowe, które zapewnia profesjonalny trening pod okiem trenera.

– W tegorocznej edycji wystartuje niemalże dwa razy więcej załóg w stosunku do zeszłorocznych zawodów, będzie ich prawie dwadzieścia – mówi Paweł Rańda.

W zawodach wezmą udział mieszkańcy Dolnego Śląska oraz przedstawiciele dolnośląskich firm.

Zabawa dla całej rodziny

Dla kilkutysięcznej widowni organizator przygotował szereg atrakcji, takich jak: przedstawienia, występy artystyczne, wystawy tematyczne oraz konkursy z nagrodami, w tym finał ogłoszonego w prasie konkursu fotograficznego „Złap Łódkę w Obiektyw”.

– Jedną z największych atrakcji zawodów, które odbędą się 17 września na Ostrowie Tumskim, będzie rywalizacja Mistrzów Olimpijskich z Pekinu z wrocławskimi Smokarzami, ale atrakcji na brzegu nie zabraknie. Będzie można zobaczyć pokazy rycerskie, pokazy tańca jak również uczestniczyć w zawodach budowania wału lub spróbować swoich sił na ergometrze wioślarskim – wylicza wrocławski Olimpijczyk.

Kulminacyjnym momentem imprezy będzie wyścig pomiędzy Reprezentacją Wioślarskich Mistrzów Olimpijskich z Igrzysk w Pekinie pod wodzą medalisty olimpijskiego Pawła Rańdy, a drużyną Wrocławskich Smoków.

– Tak liczne w tym roku zgłoszenia świadczą o zainteresowaniu i dobrym kierunku organizowania wydarzeń nad Odrą, co skazuje Tumski Cup na sukces – podsumowuje Paweł Rańda.

Tumski Cup odbędzie się 17 września na Wyspie Bielarskiej we Wrocławiu.