Tuż pod Wrocławiem powstał nowy most na Odrze. Przeprawa ma prawie 300 metrów

Pierwszy oddany do ruchu odcinek trasy Bielany – Łany – Długołęka, zwanej Wschodnią Obwodnicą Wrocławia, to nie tylko ponad 8 kilometrów nowej drogi między Siechnicami a Łanami, ale przede wszystkim blisko 300-metrowy most na Odrze. To alternatywa dla kierowców, którzy do tej pory byli zmuszeni przekraczać rzekę albo w Oławie, albo w centrum Wrocławia.

Trasa z Siechnic do Łanów, otwarta w połowie lutego, łączy drogę wojewódzką 455 z drogą krajową nr 94. Dzięki niej w końcu można objechać stolicę Dolnego Śląska od wschodu. Oznacza to, że kierowcy jadący z rejonu Oławy, Siechnic, Świętej Katarzyny czy Jelcza Laskowic nie muszą już docierać do centrum Wrocławia, by przekroczyć Odrę przez most Grunwaldzki.

Nowy most na Odrze to jeden z najważniejszych elementów całej Wschodniej Obwodnicy Wrocławia. Przeprawa w miejscowości Łany ma 286 metrów długości i, razem z mostem na Oławie i nowymi estakadami, zapewni możliwość przejazdu przez niedostępne do tej pory tereny zalewowe. Budowa pierwszego odcinka WOW (czyli łącznika autostrady A4 z drogą ekspresową S8) kosztowała ponad 346 mln zł.

Cała inwestycja ruszyła w czerwcu 2009 roku i obejmuje budowę 38 km dróg wojewódzkich i wielu obiektów inżynieryjnych. To jedno z najważniejszych przedsięwzięć drogowych na Dolnym Śląsku. Trasa połączy najważniejsze drogi krajowe i wojewódzkie przebiegające wokół Wrocławia. Umożliwi tym samym podróżowanie pomiędzy miejscowościami położonymi wokół stolicy Dolnego Śląska, bez konieczności wjeżdżania do miasta.

W trakcie budowy jest już kolejny odcinek trasy: od Siechnic do Żernik Wrocławskich. Prace ruszyły na przełomie sierpnia i września 2012 roku, a pierwsze samochody powinny pojechać tym fragmentem obwodnicy pod koniec przyszłego roku. Ogólna wartość budowy tego odcinka to prawie 115 mln zł.

Kolejne fragmenty Wschodniej Obwodnicy Wrocławia, czyli Żerniki Wrocławskie – Bielany Wrocławskie i Łany – Długołęka są w fazie projektowania. Koszt budowy każdego z nich szacuje się wstępnie na około 170 mln zł.